Nielegalne pupilki spod samiuśkich Tater

Mimo zakazu ulicznego handlu zwierzętami, który obowiązuje od 1 stycznia, na zakopiańskich Krupówkach nadal sprzedawane są psy. Jedną z transakcji sfotografowali obrońcy praw zwierząt.

Według relacji szefowej Tatrzańskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Beaty Czerskiej, mężczyzna trzymał szczeniaka na rękach i był otoczony tłumem gapiów. Oferował pieska za 250 zł, w końcu sprzedał go za 100 zł. "Nikt nie zawiadomił policji i nie zareagował na nielegalny proceder" - powiedziała Czerska. Dodała, że wykroczenia w tym przypadku dopuścił się nie tylko sprzedający, ale i kupujący. Zapowiedziała skierowanie sprawy do policji.

Zdaniem Czerskiej, dopóki ludzie nie będą reagować na nielegalny handel zwierzętami, uliczni sprzedawcy psów będą bezkarni.

Rzecznik zakopiańskiej policji powiedział PAP, że po zgłoszeniu przestępstwa funkcjonariusze ustalą sprawcę nielegalnego procederu i sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego.

Nielegalny handel psami monitoruje zakopiańska straż miejska. Jak powiedział PAP szef straży Wiesław Lenard, chociaż sprzedawcy zniknęli ze stanowiska pod Gubałówką, to sprzedają szczeniaki na Krupówkach.

"Noszą pieska na rękach, oferują go potencjalnym kupcom, ale kiedy widzą mundurowych, udają, że tylko spacerują ze zwierzakiem" - powiedział Lenard i dodał, że ujęcie nielegalnych handlarzy to tylko kwestia czasu. "W świetle nowych przepisów, będziemy działać z całą stanowczością" - dodał.

Handel szczeniakami na Krupówkach i na placu targowym pod Gubałówką nasila się szczególnie w sezonie turystycznym. Wiele z oferowanych tam zwierząt jest zarażone śmiertelną dla nich parwowirozą. W grudniu ub.r. zakopiańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie handlu chorymi psami na placu pod Gubałówką. Śledczym nie udało się dotrzeć do osób, które kupiły zarażone parwowirozą zwierzęta.

Od Nowego Roku handel psami i kotami poza rejestrowanymi hodowlami jest nielegalny. 1 stycznia weszła w życie nowela ustawy o ochronie zwierząt, zgodnie z którą wykroczeniem jest zarówno sprzedawanie, jak i kupowanie zwierząt domowych. Za nielegalny handel zwierzętami grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna do 5 tys. zł. Psami i kotami można handlować tylko w miejscach ich chowu lub hodowlach. Zwierzęta można kupić także w schroniskach.

Od Nowego Roku obowiązuje też zakaz trzymania zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin albo w sposób powodujący cierpienie. Długość uwięzi nie może być krótsza niż trzy metry. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności, a za znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem do trzech lat więzienia.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PRAWO, RÓŻNE

 • Stanisław_Miłosz
  02.01.2012 18:36

  I niech ktoś zaprzeczy, że nie jesteśmy kolejny krok (taki niezauważalny, by zanadto nie bolało) ku państwu totalitarnemu? Ku państwu Orwella?

   

  Medialny matriks już mamy prawie doskonały, trzeba tylko jeszcze różne nieszczelności pozatykać. Czas więc na kolejne ingerencje w wolności. Tak by nawet pierdnąć nie można było bez koncesji. A skoro koncesji, to i uiszczenia haraczu na jedynie słuszne Jelity, by żyło im się lepiej.

  Jak wspomniałem wczoraj*/, krok do przodu i dwa kroki do tyłu.

   

  Szczucie ludzi na siebie na wzajem, pacjentów na lekarzy i aptekarzy, tu obrońców zwierząt na sprzedawców, w tym ta władza jest najlepsza.
  Tylko jak zwykle najsłabsi, tu i nielegalne zwierzęta, najbardziej na tym cierpią.

   

  Szlag by ją, tę "obywatelską" władzę wreszcie trafił! Niech idzie tam skąd przyszła i normalnym ludziom da normalnie żyć!

   

  */ http://info.wiara.pl/doc/1043518.Ustawa-refundacyjna-weszla-w-zycie

   

 • ekoplaneta
  03.01.2012 10:07
  Jeśli nie męczy się zwierząt, nie naraża na niedogodności np. stanie w nagrzanym promieniami słońca miejscu lub odwrotnie wyziębionym to co jest takiego złego w samym sprzedawaniu zwierzaków na ulicy? Myślę, że taki przepis bez powyższych warunków jest szkodliwy, chyba, ze jest coś o czym nie wiem...
 • Hydrus
  03.01.2012 17:32
  Kolejna idiotyczna ustawa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  19°C Środa
  rano
  26°C Środa
  dzień
  wiecej »