Spacerem przez operę [Szymon Babuchowski] „Gość Niedzielny” przygotował dla Czytelników noworoczny prezent – najpiękniejsze przeboje operowe. Najnowszy numer zawiera dodatek specjalny – płytę ze znanymi i lubianymi melodiami operowymi, m.in. „Marsz triumfalny” z opery „Aida”, aria torreadora z opery „Carmen”, uwertura z opery „Wilhelm Tell”. Poza tym w numerze:
Orszak polski [Jacek Dziedzina]
Orszak Trzech Króli, który w tym roku przejdzie przez ponad 20 polskich miast, jest marszem, gdzie nikt nikomu nie wygraża, ani niczego się nie domaga. Jest to okazja do wspólnego, rodzinnego świętowania i dzielenia się wiarą. Jasełka zorganizowane początkowo w warszawskiej szkole „Żagle”, przerodziły się w radosny pochód na ulicach miasta ze wspólnym kolędowaniem i odgrywaniem scen związanych z narodzeniem Jezusa. „Zbyt dobry pomysł, zbyt ważne święto i zbyt wielu fantastycznych ludzi, by cisnąć się w katakumbach” – stwierdza Jacek Dziedzina.
Klucz do soboru [ks. Tomasz Jaklewicz]
„Rabini opowiadają, że Bóg zostawił cały worek kluczy i człowiek musi znaleźć ten właściwy, aby mógł otworzyć Torę. My dziś jesteśmy w analogicznej sytuacji, mamy worek kluczy pochodzących z różnych środowisk kościelnych, teologicznych. Musimy znaleźć ten, który pozwoli nam odczytać sobór, z założenia mający wywołać nową wiosnę Kościoła” – uważa ks. dr Skrzypczak. Sobór Watykański II ma wielu krytyków. Jedni twierdzą, że poszedł za daleko i zaszkodził Kościołowi. Inni – że był potrzebnym przełomem, lecz zatrzymał się w połowie drogi. Powinniśmy jednak pamiętać, że Jan Paweł II nazwał Sobór Watykański II „wydarzeniem opatrznościowym” i „pewną busolą” na nowe stulecie.
Spacerem przez operę [Szymon Babuchowski]
„Gość Niedzielny” przygotował dla Czytelników noworoczny prezent – najpiękniejsze przeboje operowe. Najnowszy numer zawiera dodatek specjalny – płytę ze znanymi i lubianymi melodiami operowymi, m.in. „Marsz triumfalny” z opery „Aida”, aria torreadora z opery „Carmen”, uwertura z opery „Wilhelm Tell”. Jednak nie zawsze znajomość muzyki wiąże się z wiedzą na temat pochodzenia i treści konkretnych arii, dlatego w „Gościu Niedzielnym” znajduje się również krótki przewodnik po zamieszczonych na płycie utworach.
Szkoła dla misjonarzy [Agata Puścikowska]
W Centrum Formacji Misyjnej przyszli misjonarze uczą się języków i kultury krajów, do których wyjadą na misje. Z tej szkoły dla misjonarzy co roku kilkadziesiąt nowych osób wyrusza w świat, by mówić o Jezusie. O swoich przygotowaniach opowiadają księża i siostra zakonna, którzy po zakończeniu nauki wyjadą na różne kontynenty. Odpowiadają również na pytanie, jaki powinien być misjonarz: roztropny i rozważny oraz „otwarty, cierpliwy, podchodzący z wielkim szacunkiem do swojego nowego świata”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.