Skowroński krytykuje KRRiTV

Decyzja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o tym, że TV Trwam nie otrzyma miejsca w naziemnej telewizji cyfrowej, zawęża w praktyce ofertę programową – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Skowroński.

Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich skomentował informację, zamieszczoną w dzisiejszej Rzeczpospolitej, że fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritas nie otrzymała od KRRiTV miejsca na multipleksach cyfrowych telewizji naziemnych. W konkursie wystąpiło siedemnastu nadawców, koncesję otrzymało czterech.

Skowroński przypomniał, że TV Trwam ma w swej ofercie inny zakres informacji niż większość telewizji, przedstawia alternatywny obraz świata. – I nikt nie może rozstrzygać, który obraz jest prawdziwy, a który nie – podkreślił Skowroński.

Prezes SDP odniósł się do kryteriów, zgodnie z którymi KRRiTV oceniała komu przyznać koncesję. – Nie ma idealnych kryteriów, a każde kryterium można naciągnąć tak, żeby uzasadnić decyzję, którą się podejmuje – stwierdził Skowroński. – Bogactwo oferty programowej jest czymś bardzo ważnym, ale KRRiTV powinna rozpatrzyć bogactwo oferty wszystkich podmiotów, starających się o koncesję na nadawanie w ramach cyfrowej telewizji naziemnej. Bez miejsca na multipleksie dla Telewizji Trwam, pula ogólnej oferty telewizyjnej zostanie zmniejszona o ofertę tej stacji, zostanie więc zubożona - dodał.

Jego zdaniem, można tę telewizję potraktować jako kanał tematyczny, bo obecnie nie buduje się kanałów, które zawierają wszystko - publicystykę, rozrywkę, sport, kulturę - gdyż nikogo na to nie stać. – Odbiorca musi mieć dostęp do szerokiego spektrum tematów, niezależnie od tego, czy dotyczy polityki, sportu, czy rozrywki – podkreślił Krzysztof Skowroński.

Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiTV, stwierdziła w rozmowie z KAI, że podejmując decyzję o nieprzyznaniu TV Trwam koncesji, Rada kierowała się troską o zapewnienie różnorodności programowej w ofercie multipleksów – o to, żeby odbiorca stacji dostał zróżnicowany program spośród programów publicystycznych, informacyjnych i rozrywkowych, i żeby z tej oferty mógł wybrać.

Potwierdziła też opinię KRRiTV, że TV Trwam nie spełnia warunków finansowych, czyli gwarancji, że są w stanie zacząć nadawać i mogli utrzymać swą inwestycję również finansowo. Także i to argumentowała troską o odbiorców – musi być pewność, że nadawca będzie dostarczał program wysokiej jakości w nowej technologii cyfrowej.

Rzeczniczka podkreśliła, że TV Trwam można będzie odbierać przez satelitę, a kablówki nie znikną. Do końca stycznia trwa postępowanie odwoławcze. W konkursie wystąpiło siedemnastu nadawców, koncesję otrzymało czterech.

O. Rydzyk złożył odwołanie od decyzji KRRiTV, które zostanie rozpatrzone do końca stycznia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Niedziela
rano
9°C Niedziela
dzień
10°C Niedziela
wieczór
8°C Poniedziałek
noc
wiecej »