To jest święto człowieka

W cerkwiach całej Polski sprawowane są uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa.

W Bożym Narodzeniu widzimy godność człowieka – mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dziś wierni tej wspólnoty obchodzą Boże Narodzenie. W cerkwiach całej Polski sprawowane są uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa.
„To jest święto także człowieka. Bo przecież my w Bożym narodzeniu widzimy siebie, widzimy godność człowieka. W tym Dziecięciu widzimy cały odnowiony wszechświat. Budowanie tego nowego świata w pokoju ma źródło w Bożej miłości i przykazaniach” – podkreśla abp Martyniak.
Zauważa, że ta miłość zobowiązuje do szerzenia pokoju, a nie nienawiści.
„Jeśli człowiek jest zjednoczony z Bogiem i dąży do świętości, to będzie budował ten lepszy świat, szerzył wokół siebie miłość i sprawiedliwość, a nie nienawiść, której jest i tak za dużo. Te święta Bożego Narodzenia powinny nas wszystkich podnosić i życzę tego przepełnienia Bogiem” – mówi metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
Zwraca też uwagę, że Msza święta i ołtarz są tym samym, czym żłóbek na którym Chrystus spoczywał. „To jest ciągłe misterium, które trwa i liturgia nam to ciągle uobecnia, stąd Kościół i Msza święta” – mówi abp Martyniak.
W cerkwiach całej Polski sprawowane są dziś uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa. Według zwyczaju po zakończonym nabożeństwie pobłogosławioną w Wigilię w cerkwiach oliwą kapłan kreśli na czołach wiernych znak krzyża, a poświęcone chlebki są polewane oliwą i dzielone dla wszystkich obecnych w świątyni, co symbolizuje ich jedność jako wspólnoty parafialnej.
Jutro w chrześcijanie wschodni świętują Sobór Bogurodzicy, potocznie nazywany świętem Świętej Rodziny, a w niedzielę św. Szczepana. Zazwyczaj pierwszy dzień Świąt spędzany jest w gronie najbliższej rodziny, natomiast kolejne na odwiedzinach. A już dziś po domach zaczną chodzić kolędnicy.
Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak przewodniczył Eucharystii w cerkwi w Komańczy na Podkarpaciu, a bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
1°C Czwartek
noc
1°C Czwartek
rano
wiecej »