W cerkwiach całej Polski sprawowane są uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa.
W Bożym Narodzeniu widzimy godność człowieka – mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Dziś wierni tej wspólnoty obchodzą Boże Narodzenie. W cerkwiach całej Polski sprawowane są uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa.
„To jest święto także człowieka. Bo przecież my w Bożym narodzeniu widzimy siebie, widzimy godność człowieka. W tym Dziecięciu widzimy cały odnowiony wszechświat. Budowanie tego nowego świata w pokoju ma źródło w Bożej miłości i przykazaniach” – podkreśla abp Martyniak.
Zauważa, że ta miłość zobowiązuje do szerzenia pokoju, a nie nienawiści.
„Jeśli człowiek jest zjednoczony z Bogiem i dąży do świętości, to będzie budował ten lepszy świat, szerzył wokół siebie miłość i sprawiedliwość, a nie nienawiść, której jest i tak za dużo. Te święta Bożego Narodzenia powinny nas wszystkich podnosić i życzę tego przepełnienia Bogiem” – mówi metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.
Zwraca też uwagę, że Msza święta i ołtarz są tym samym, czym żłóbek na którym Chrystus spoczywał. „To jest ciągłe misterium, które trwa i liturgia nam to ciągle uobecnia, stąd Kościół i Msza święta” – mówi abp Martyniak.
W cerkwiach całej Polski sprawowane są dziś uroczyste Liturgie na pamiątkę narodzin Chrystusa. Według zwyczaju po zakończonym nabożeństwie pobłogosławioną w Wigilię w cerkwiach oliwą kapłan kreśli na czołach wiernych znak krzyża, a poświęcone chlebki są polewane oliwą i dzielone dla wszystkich obecnych w świątyni, co symbolizuje ich jedność jako wspólnoty parafialnej.
Jutro w chrześcijanie wschodni świętują Sobór Bogurodzicy, potocznie nazywany świętem Świętej Rodziny, a w niedzielę św. Szczepana. Zazwyczaj pierwszy dzień Świąt spędzany jest w gronie najbliższej rodziny, natomiast kolejne na odwiedzinach. A już dziś po domach zaczną chodzić kolędnicy.
Kościół greckokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej i diecezji wrocławsko-gdańskiej. Metropolita przemysko-warszawski abp Jan Martyniak przewodniczył Eucharystii w cerkwi w Komańczy na Podkarpaciu, a bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz diecezji wrocławsko-gdańskiej we wrocławskiej katedrze greckokatolickiej.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...