Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego. Poinformował też, że w środę będzie rozmawiał z szefem Krajowej Rady Prokuratorskiej, prokuratorem Edwardem Zalewskim.
Jak mówił będzie prosił Zalewskiego o informacje dotyczące oddziaływania samorządu prokuratorów na sytuację wewnętrzną w prokuraturze. Komorowski zapowiedział, że będzie "namawiał do jak największej aktywności w tym zakresie".
Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy należy tę reformę pogłębić, czy się cofnąć. Zdaniem Komorowskiego na to pytanie nie ma dziś odpowiedzi. Natomiast - podkreślił prezydent - w tej kwestii powinna się toczyć dyskusja i to w pewnym oderwaniu od bieżącej dyskusji politycznej.
Komorowski jest zdania, że należy określić docelowy model funkcjonowania prokuratury. Jak powiedział we wtorek, w tej sprawie zwróci się do rządu i parlamentu. "Zwrócę się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Musi być wypracowany docelowy model, by prokuratorzy wiedzieli, w jakiej rzeczywistości przyjdzie im funkcjonować dłużej niż jeden rok" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej, po spotkaniach z Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem i Naczelnym Prokuratorem wojskowych gen. Krzysztofem Parulskim.
W ocenie prezydenta, brak takiego modelu to "zasadnicze źródło istniejących kłopotów i problemów".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.