"Zło dobrem zwyciężaj" - to temat sobotniego nabożeństwa ekumenicznego, które w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się 21 stycznia w katedrze Kościoła Polskokatolickiego pw. Ducha Świętego w Warszawie.
Słowo do zgromadzonych w świątyni wiernych wygłosił bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk, który mówił, że z Bogiem można pokonać każde zło, zwyciężając je dobrem.
Nawiązując do tekstu Ewangelii, zwrócił on uwagę na znaczenie pustyni w życiu człowieka. W tę rzeczywistość wpisuje się doświadczenie ciszy, która prowadzi człowieka do spotkania z Bogiem. – Poprzez nią pragnie On przemówić do nasze serca, aby odnowić w nas swoją obecność przekonując, że jesteśmy Jego dziećmi. Dziećmi, które mogą do Boga wołać ‘Abba Ojcze’, a dzięki temu wierzyć, że On stoi przy nas i przekonuje o naszej wartości i powierzonej nam moc - zaznaczył bp Solarczyk.
Biskup zachęcał jednocześnie, aby uwierzyć w Bożą moc i poddać się jej działaniu. – Człowiek, który idzie z imieniem Jezusa Chrystusa na ustach w sercu i w swoich uczynkach potrafi nie rozgłaszać fałszywych wieści, nie świadczyć na korzyść bezprawia, nie przyłączać się do tłumu, aby wyrządzać zło. Taki człowiek potrafi okazać miłość temu, którego inni nazywają ‘twoim wrogiem’, potrafi stanąć za niewinnym i sprawiedliwym, aby być jego ratunkiem – tłumaczył bp Solarczyk.
Ofiary zbierane podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są przeznaczone na ośrodek prowadzony przez siostry Franciszkanki od Krzyża dla niewidomych dzieci w Rwandzie - przypomniał ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego. Jak podkreślił – Dla wielu z tych najmłodszych jest to jedyna możliwość aby normalnie żyć i funkcjonować w toczącym się obok nich świecie.
Centralne nabożeństwo ekumeniczne podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się 22 stycznia o godz. 18.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.