27 stycznia - VII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście

Złożeniem wieńców pod Pomnikiem Umschlagplatz, spektaklem w Teatrze Żydowskim oraz zapaleniem w oknach domów świec symbolizujących pamięć o ofiarach Zagłady stolica uczci przypadający 27 stycznia VII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście.

Uroczystości, objęte honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, rozpoczną się o godz. 14.30 pod stołecznym Pomnikiem Umschlagplatz. Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji społecznych i religijnych, a także harcerze złożą wieńce pod pomnikiem dla uczczenia pamięci ofiar Zagłady. W modlitwie ekumenicznej za tych, którzy odeszli połączą się przedstawiciele różnych wyznań i kościołów.

Po uroczystości o godz. 18 na ul. Próżnej odbędzie się uroczysty apel pamięci, podczas którego będą odczytywane imiona ofiar, które zginęły w czasie Holokaustu. Każda z przybyłych osób będzie mogła się włączyć w tę formę hołdu. Przedstawiciele Fundacji Szalom apelują także, aby o godz. 18 zapalając świece w swoich oknach uczcić Dzień Pamięci o Holokauście.

"Zwracamy się do wszystkich, aby tego dnia o godz. 18 przywołali pamięć o ofiarach Zagłady stawiając w oknie zapaloną świecę. Niczym gorejąca świeca musi płonąć w nas pamięć o tych, którzy tak bardzo cierpieli. Obowiązkiem każdego jest troszczyć się, aby światło pamięci nigdy nie zgasło w naszej świadomości" - apeluje Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Szalom, współorganizującej obchody wspólnie ze stołecznym Ratuszem.

Akcja ma charakter ogólnopolski. Fundacja wystąpiła do władz kościelnych oraz szkół w całej Polsce z apelem o jej rozpropagowanie. Władze Kościoła katolickiego oraz innych wyznań wyrazili swe poparcie i nawołują wiernych do przyłączenia się do akcji poprzez zapalenie świec w oknach.

Po apelu pamięci o godz. 19 w Foyer Teatru Żydowskiego rozpocznie się spektakl Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk "Walizka" w reż. Doroty Ignatjew. Sztuka opowiada prawdziwą historię Francuza Michela Leleu, który niespodziewanie na wystawie poświęconej Zagładzie odnalazł walizkę należącą do jego ojca Pierre'a Levi. Był to eksponat wypożyczony ze zbiorów Muzeum w Oświęcimiu, jedna z trzech zachowanych francuskich walizek. Ten nietypowy przypadek opisały gazety.

Chociaż Leleu pragnął zapomnieć o trudnych czasach dzieciństwa, kiedy ukrywał się z matką, a jego ojca aresztowano i wywieziono, to odnalezienie walizki wywołało wielką zmianę w jego życiu. Wrócił do nazwiska ojca i podjął starania, by walizka została we Francji.

"+Walizka+ to sztuka o odzyskiwaniu pamięci. Wszystko, co mamy w sobie - bagaż wspomnień, często niechcianych - istnieje i żyje w nas, czy tego chcemy czy nie. Możemy nigdy naszej +walizki+ nie otworzyć i żyć w wiecznej połowiczności i niepełności" - mówi autorka sztuki Małgorzata Sikorska-Miszczuk.

27 stycznia w godz. 12-18 na ulice Warszawy wyjedzie także oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą pl. Narutowicza-Nowowiejska-Marszałkowska-Andersa-Stawki-Jana Pawła II-Popiełuszki-Pętla Potocka-Popiełuszki-Arkadia-Okopowa-Towarowa-pl. Zawiszy-Narutowicza.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście uchwaliło w listopadzie 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 roku. Częścią obchodów tego dnia jest akcja "Światło Pamięci" polegająca na zapaleniu świec w oknach na znak pamięci o ofiarach Holokaustu.(PAP)

akn/ abe/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Środa
wieczór
-4°C Czwartek
noc
-2°C Czwartek
rano
1°C Czwartek
dzień
wiecej »