Protest przeciw ACTA trwa

Protest przeciw ACTA na polskich stronach internetowych trwa. Setki stron zostało oflagowanych. Po weekendowym ataku nadal nie wznowiła działalności strona kancelarii premiera. Nie można też połączyć się z witryną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Na dostępnej na Facebooku liście stron, które przyłączyły się do protestu przeciw zamiarowi podpisania przez Polskę porozumienia ACTA jest ponad 900 adresów. Administratorzy wielu stron oflagowali je czarnymi paskami z napisem: "Niebawem tak może wyglądać internet. Nie dla ACTA!" Są to popularne serwisy rozrywkowe np. wykop.pl, demotywatory.pl, kwejk.pl, a także wiele małych i dużych portali specjalistycznych oraz organizacji np. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na witrynie WOŚP obok informacji, że strona przyłącza się do protestu przeciw podpisaniu umowy zamieszczone zostało oświadczenie Jurka Owsiaka.

"Tak jak boimy się ocenzurowania internetu i walczymy aby teraz do ograniczeń w publikowaniu swoich treści nie doszło, tak pragnąłbym, aby z podobną siłą, a nawet większą, protestować przeciwko anonimowej wulgarności i pomówieniom, dla których internet stał się także bardzo przyjaznym miejscem. Dopiero kiedy kogoś to dotknie, wtedy nabiera on innej perspektywy i zaczyna pojmować, jak ważna jest odpowiedzialność za słowo w internecie" - napisał Owsiak, odnosząc się do ataków na jego osobę i działalność, publikowanych w internecie podczas ostatniego finału WOŚP.

Na facebookowym fanpage'u "Stop ACTA" pojawiła się informacja, że część stron uczestniczących w proteście między godz. 19 a 20 zostanie całkowicie wyłączonych.

Po weekendowych atakach nadal nie działa kilka stron instytucji państwowych. Nie można się połączyć z witryną Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Nie działa też strona premiera, na której zamieszczono komunikat: "Serwis www.premier.gov.pl jest niestety nieodstępny. Pracujemy nad jego przywróceniem. Do czasu ponownego uruchomienia serwisu zapraszamy na nasze profile na portalach społecznościowych Facebook, Twitter oraz Blip".

Działają natomiast zaatakowane w weekend strony Sejmu, ministerstwa kultury oraz strona ministra spraw zagranicznych www.radeksikorski.pl

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowa umowa handlowa dotycząca zwalczania handlu towarami podrobionymi i walki z naruszeniami własności intelektualnej. Do porozumienia, zainicjowanego w 2006 r. przez USA i Japonię, przystąpiło osiem państw wysoko rozwiniętych, wkrótce ma dołączyć do niego UE. Polski rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Planowane przystąpienie Polski do umowy wywołało protest internautów i ataki na strony internetowe urzędów państwowych. (PAP)

ula/ ls/ jbr/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
wiecej »