Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że liczy na poparcie opozycji pozaparlamentarnej w reformowaniu systemu politycznego Federacji Rosyjskiej, który - jak przyznał - jest daleki od ideału.
Miedwiediew powiedział to podejmując w swojej rezydencji w Gorkach koło Moskwy przywódców partii politycznych, którym w ostatnich latach odmówiono rejestracji lub które zdelegalizowano.
Wśród zaproszonych do prezydenta znaleźli się m.in. przywódcy: Partii Wolności Narodowej (Parnas) Borys Niemcow, Republikańskiej Partii Rosji (RPR) Władimir Ryżkow, ROT Frontu Siergiej Udalcow, Rosyjskiego Sojuszu Ogólnonarodowego (ROS) Siergiej Baburin, Zielonych Anatolij Panfiłow i Partii Odrodzenia Rosji (PWR) Giennadij Sielezniow.
Było to pierwsze takie spotkanie Miedwiediewa z opozycją pozaparlamentarną. "Nasz system polityczny jest daleki od ideału. Większość z was poddaje go krytyce, niekiedy bardzo ostrej" - oznajmił prezydent.
Zreformowanie systemu politycznego jest jednym z głównych żądań formułowanych podczas trwających od grudnia wielotysięcznych wystąpień opozycji w Moskwie i innych miastach Rosji w obronie prawa do uczciwych wyborów.
Niemcow przed spotkaniem zapowiedział, że przedstawi Miedwiediewowi również inne żądania uczestników tych akcji protestacyjnych, a także podkreśli, iż reformę polityczną należy zacząć od wpisania do konstytucji FR zakazu pełnienia urzędu prezydenta dłużej niż przez dwie kadencje w życiu.
Zdaniem lidera Parnasu, ten ostatni postulat może być tym czynnikiem, który skonsoliduje oponentów premiera Władimira Putina, jak niegdyś żądanie wykreślenia z konstytucji ZSRR artykułu 6. o kierowniczej roli Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).
Ryżkow w rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z prezydentem potwierdził, że uczestnicy przekazali Miedwiediewowi żądania wysunięte podczas manifestacji w Moskwie. Wręczyli mu też liczącą 37 nazwisk listę więźniów politycznych, sporządzoną przez opozycję.
Przywódca RPR poinformował, że prezydent nie był gotowy do rozmów na temat tych żądań. Co do listy więźniów obiecał, że poleci przeanalizowanie każdej sprawy pod kątem zgodności wyroku z prawem i ewentualnego politycznego umotywowania.
Ryżkow ocenił, że Miedwiediew jest zdeterminowany, by przeprowadzić zapowiedzianą reformę polityczną przed odejściem z urzędu, tj. przed 7 maja. Lider RPR przekazał też, że spotkanie trwało 2,5 godziny.
4 grudnia w Rosji odbyły się wybory parlamentarne. Według Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) wygrała je kierowana przez Putina partia Jedna Rosja, zdobywając 49,32 proc. głosów, co przełożyło się na 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną. Opozycja zarzuciła władzom fałszerstwa wyborcze. Niektórzy eksperci utrzymują, że rezultat Jednej Rosji został "poprawiony" o 10-15 proc.
Po wyborach na ulicach Moskwy i innych miast przeciwko oszustwom demonstrowały tysiące ludzi. Domagali się m.in. odejścia Putina, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i osób bezprawnie skazanych, unieważnienia rezultatów wyborów do Dumy Państwowej, zdymisjonowania przewodniczącego CKW Władimira Czurowa, zarejestrowania opozycyjnych partii politycznych, zreformowania systemu politycznego i ordynacji wyborczej, a także przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych i prezydenckich.
Putin był już prezydentem FR przez dwie kadencje, w latach 2000-2008. Konstytucja zabraniała mu kandydować na trzecią kadencję z rzędu. Odchodząc z urzędu, na swojego następcę zaproponował Miedwiediewa, a sam stanął na czele rządu. We wrześniu 2011 roku Putin i Miedwiediew oficjalnie ogłosili, że po wyborach prezydenckich z 4 marca 2012 roku znów zamienią się miejscami.
Zapowiedź tej roszady na szczytach władzy nie spodobała się bardzo wielu Rosjanom i stała się jedną z przyczyn słabych wyników Jednej Rosji w grudniowych wyborach parlamentarnych.
W końcu grudnia Miedwiediew skierował do Dumy projekty ustaw mających uprościć rejestrację partii politycznych, a także ułatwić rejestrację kandydatów w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Jeden z tamtych projektów przewiduje przywrócenie bezpośrednich wyborów gubernatorów.
W zeszłym tygodniu prezydent przedłożył Dumie projekt ustawy zmieniającej zasady wybierania izby niższej parlamentu Rosji. Nowe przepisy mają zagwarantować, że w Dumie reprezentowane będą wszystkie regiony FR. Jest to ostatni element reformy systemu politycznego, którą Miedwiediew zapowiedział w swoim grudniowym orędziu do Zgromadzenia Federalnego.
Pierwsze czytanie prezydenckich projektów odbędzie się na nadzwyczajnym posiedzeniu Dumy zwołanym na 28 lutego, tj. na pięć dni przed wyborami prezydenckimi. Do udziału w tym posiedzeniu zaproszono również przedstawicieli opozycji pozaparlamentarnej.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.