"Zabicie noworodka może być dopuszczalne"

Dwaj filozofowie przekonują, że „zabicie noworodka może być etycznie dopuszczalne" we wszystkich przypadkach, w których dopuszczalna jest aborcja.

Chodzi o tekst Alberta Giubilina z Uniwersytetu w Mediolanie i Franceski Minervy z Uniwersytetu w Melbourne na stronie internetowej pisma „Journal of Medical Ethics”. Piszą oni, że „skoro zarówno nienarodzone dziecko, jak i noworodek nie mają moralnego statusu osoby i w konsekwencji z punktu widzenia moralnego są nieistotne, wobec tego dopuszczalna jest tzw. aborcja po ich urodzeniu we wszystkich przypadkach, gdy aborcja jest dopuszczalna, nawet wtedy jeśli noworodek jest całkowicie zdrowy”. Dodają, że „zabicie noworodka może być etycznie dopuszczalne w świetle wszystkich okoliczności, w których aborcja byłaby dopuszczalna. Takie okoliczności obejmowałyby również przypadki, gdy przyszły noworodek potencjalnie mógłby się urodzić, ale dobro rodziny byłoby zagrożone”.

Choć tekst jest skandaliczny, to trudno odmówić jego autorom konsekwencji. Najwyraźniej bowiem uważają, że skoro dopuszczalne jest zabicie dziecka przed urodzeniem, to dopuszczalne jest to także po urodzeniu. „Jeśli kryteria, takie jak koszty społeczne, psychologiczne lub ekonomiczne, stanowią dla potencjalnych rodziców wystarczająco dobry powód do aborcji nawet wtedy, gdy płód jest zdrowy i w związku z tym, że status moralny noworodka jest taki sam jak dziecka poczętego, czyli nie ma żadnej wartości moralnej jako potencjalna osoba, to te same powody, które uzasadniają aborcję powinny również usprawiedliwiać zabijanie potencjalnych osób, nawet gdy są one na etapie noworodka” - piszą.
Powyższy tekst świadczy o tendencji etyków do zmiany definicji osoby. Coraz częściej przyjmuje się założenie, że „osoba” to ktoś, kto potrafi sam stanowić o sobie. I tylko takiemu przyznaje się prawa. W ten sposób uzasadnia się eutanazję, aborcję, in vitro, a w przyszłości także inne eksperymenty uwłaczające godności człowieka i łamiące jego prawa.

Przeczytaj komentarz Jacy my fajni jesteśmy

«« | « | 1 | » | »»
 • zulu.
  02.03.2012 14:01
  Skandalem jest to, że istnieją tacy moralni ignoranci jak Albert Giubilin i Franceska Minerva, którzy głosząc swoje anty ludzkie teorie, próbują kształtować moralny światopogląd innych ludzi!
  Mogę być pewien, że zasługują oni na słowa:
  precz szatanie! - bo człowiek o zdrowych zmysłach nie głosił by takich teorii - tylko ten, będący pod wpływem złego.
 • Yhym
  04.03.2012 10:00
  I bardzo dobrze, zgadzam się w 100% z filozofami!
 • saherb
  05.03.2012 10:42
  Jeszcze dojdzie do takich sytuacji, kiedy morderca dziecka może zostać w sądzie uniewinniony, bo będzie twierdził, że dokonał "aborcji" lub "eutanazji" (niepotrzebne skreślić), a przepraszać go i płacić odszkodowanie za "zniesławienie" będą oskarżyciele.
 • yzFRofZTUIJtyddSe
  22.06.2012 17:39
  Im wcześniej uświadomisz sobie, że Twoje przeżycie może zależeć od czegoś, co wymaga dużo pracy, tym lepeij. Najlepeij jest mieć nie tyle mieszkanie w mieście i działkę do ewakuacji, co po prostu dom w bezpiecznym miejscu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »