Zmuszane do udziału w zabójstwie

Dwie dyplomowane położne z Glasgow w Szkocji przegrały proces sądowy w sprawie o zmuszanie ich przez szpital państwowy, w którym są zatrudnione, do asystowania w aborcjach. Najwyższy sąd cywilny w Edynburgu uznał, że kobiety muszą podporządkować się decyzji władz placówki, by z racji swego stanowiska nadzorowały aborcje dokonywane przez inne położne na oddziale położniczym.

Katoliczki Mary Doogan i Connie Wood podnosiły, że nigdy dotąd nie były zmuszane do nadzorowania aborcji, oraz że szpital żąda od nich, by wzięły na siebie odpowiedzialność „moralną, medyczną i prawną za aborcje”.
Choć siostry mówiły, że uczestnictwo w aborcji jest wbrew ich przekonaniom religijnym, prowadząca sprawę sędzia uznała, iż położne nie mogą w tym przypadku powoływać się na klauzulę sumienia i odmówić asystowania przy aborcji.

W komentarzu do wyroku sądowego metropolita Glasgow abp Mario Conti wyraził „głębokie zaniepokojenie” taką wykładnią prawa. Wyraził jednocześnie podziw dla odwagi położnych, które za wszelką cenę domagały się prawa do postępowania według własnego sumienia.

„Podstawą funkcjonowania społeczeństwa jest to, by wszyscy obywatele działali w zgodzie z ukształtowanym sumieniem” – dodał hierarcha. Duchowny wskazał, że sąd nie dostrzegając tego, podważył fundament samego prawa oraz „moralnej spójności społeczeństwa”, na której straży powinno stać prawo.

Rozczarowani wyrokiem są także przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Dzieci Nienarodzonych (SPUC). Możliwe, że będą starali się przekonać położne, by odwołały się od wyroku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA, SZKOCJA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »