Biohazard, Kult i Illusion to kolejne kapele, które zagrają na tegorocznym rockowisku w Jarocinie, zaplanowanym na lipiec.
Wcześniej agencja podała nazwy trzech innych zespołów, która także zagrają w Jarocinie w tym roku. Są to Against Me, TZN Xenna i Lipali.
Biohazard zagra na rockowisku jedyny w Polsce koncert. Grupa powstała w 1988 r. w Nowym Jorku, na Brooklynie. Formacja była jednym z pierwszych zespołów, które łączyły w swojej muzyce elementy hip-hopu, hardcore'u i metalu. Na początku 2012 r. ukazał się album kapeli pt. "Reborn in Defiance".
Kult zagra w Jarocinie jedyny koncert związany z trzydziestoleciem istnienia. "Będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego lata nie tylko w Jarocinie, ale na całej polskiej mapie festiwalowej" - zapowiadają organizatorzy. W dyskografii Kultu do najważniejszych należą albumy "Posłuchaj To Do Ciebie", "Spokojnie", "Tata Kazika", "Ostateczny Krach Systemu Korporacji".
Illusion powstał w 1992 r. z inicjatywy Tomka "Lipy" Lipnickiego, Jurka "Jerry'ego" Rutkowskiego i Pawła Herbascha. Rok później wystąpił w Jarocinie. Po siedmiu latach działalności i wydaniu pięciu płyt zespół zagrał w Gdańsku pożegnalny koncert. W ubiegłym roku formacja Illusion wznowiła jednak działalność koncertową i z okazji swojego 20-lecia zdecydowała się zagrać trasę koncertową, m.in. w Jarocinie.
Zgodnie z podpisaną umową, oficjalnym partnerem i współorganizatorem tegorocznego festiwalu w Jarocinie jest Jarociński Ośrodek Kultury, który będzie organizatorem konkursu kapel amatorskich Rytmy Młodych, odbywającego się w ramach festiwalu. Znane są też koszty imprezy, które oszacowano na 1,5 mln zł. Miasto z własnego budżetu dołoży do imprezy 340 tys. zł.
Jarocińskie rockowiska poprzedziły organizowane przez całą dekadę lat 70. Wielkopolskie Rytmy Młodych. Początkowo były to imprezy o zasięgu lokalnym. W 1973 r. po raz pierwszy zaproszono także zawodowych muzyków. Gwiazdą był wtedy zespół Anawa. W 1980 r. festiwal w Jarocinie przekształcił się w I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji, a w połowie lat 80. zmienił nazwę na Festiwal Muzyków Rockowych.
Podczas festiwalu w 1994 r. doszło do starć z policją; imprezę zawieszono i przywrócono dopiero w 2005 r. pod nazwą Jarocin Festiwal. Co roku latem przyjeżdża do Jarocina około 10 tys. fanów rocka.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.