Nowa instrukcja organizacji lotów o statusie HEAD nie wyklucza lądowania z VIP-em na czasowo otwartym lotnisku, takim jak Siewiernyj - ujawnia "Nasz Dziennik".
Z przeprowadzonej przez NIK weryfikacji sposobu organizowania lotów z najważniejszymi osobami w państwie w latach 2005-2010 wynika, że 7 i 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku nie miał prawa lądować żaden samolot z VIP-em na pokładzie. Jak uzasadniano, obowiązująca w 2010 roku instrukcja HEAD umożliwiała wybór tylko lotnisk czynnych.
Podobny zapis znajduje się też w wydanej w tym roku instrukcji HEAD. Problem leży jednak w definicji lotniska czynnego. W dokumentach znalazł się opis procedury przewidzianej w przypadku, "gdy miejscem lądowania lub startu nie jest czynne, cywilne lotnisko (lądowisko) opisane w AIP Polska (w przypadku lotnisk zagranicznych w AIP danego kraju), albo nie jest to czynne lotnisko (lądowisko) wojskowe lub będące w dyspozycji lotnictwa służb porządku publicznego".
W ocenie pilotów wojskowych, z którymi rozmawiał "Nasz Dziennik", nieprecyzyjny zapis powoduje, że loty na lotnisko o podobnym statusie jak Sewiernyj mogą być realizowane. Oczywiście przy zachowaniu procedury związanej z pozyskiwaniem pozwoleń dyplomatycznych, rekonesansem lotniczym, zabezpieczeniem lotu przez służby lotnicze oraz BOR.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.