Prezydent Komorowski rusza do Kosowa

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w poniedziałek z jednodniową wizytą do Kosowa, gdzie spotka się z polskimi żołnierzami i policjantami uczestniczącymi w międzynarodowych misjach w tym kraju.

W Kosowie Polacy wchodzą w skład podlegających NATO sił KFOR. Policjanci i prawnicy działają w ramach EULEX - prowadzonej przez Unię Europejską misji wspierającej władze Kosowa w budowie państwa prawa, w tym policji, wymiaru sprawiedliwości i służb celnych.

W spotkaniu z Bronisławem Komorowskim wezmą udział dowódcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy: ppłk Dariusz Adamczyk i podinsp. Ireneusz Sieńko.

Ogłoszonej przed czterema laty niepodległości Kosowa nie uznaje Serbia, kwestionują ją także kosowscy Serbowie. W lutym przeprowadzili referendum, w którym odmówili uznania władz Kosowa. W ubiegłym roku doszło też do blokowania dróg dojazdowych do nieuznawanych przez Serbów albańskich posterunków granicznych.

Siły KFOR działają od 1999 r. Do zadań polskich żołnierzy należy nadzór nad respektowaniem porozumień i traktatów międzynarodowych dotyczących Kosowa. Ich działania polegają m. in. na demonstrowaniu obecności sił międzynarodowych w Kosowie i organizowaniu posterunków kontrolnych. Ponad stuosobowy kontyngent policyjny misji EULEX ochrania przejścia graniczne, chroni też świadków w sprawach karnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  18°C Środa
  dzień
  17°C Środa
  wieczór
  15°C Czwartek
  noc
  13°C Czwartek
  rano
  wiecej »