Odkrycie miesiąca

Na północy Etiopii archeolodzy odkryli kopalnię złota, która mogła należeć do biblijnej królowej Saby – donosi miesięcznik „Focus Historia”.

Królowa Saby przyjechała „do Jerozolimy ze świetnym orszakiem i wielbłądami, dźwigającymi wonności i bardzo dużo złota oraz drogocennych kamieni. Następnie przyszła do Salomona i odbyła z nim rozmowę o wszystkim, co ją nurtowało” – czytamy w Pierwszej Księdze Królewskiej.

Skąd pochodziło jej bogactwo? Archeolodzy od dawna głowili się nad tym pytaniem i być może właśnie teraz znaleźli na nie odpowiedź, dzięki ekspedycji Louise Schofield z British Museum.

„Schofield natrafiła na to miejsce dzięki kamiennej steli, na której wyryto znak słońca i półksiężyc – symbole królestwa Szeby. Pod kamieniem znajdowała się również inskrypcja w języku południowoafrykańskim (musnad), którym posługiwali się Sabejczycy” – pisze Marta Landau w tekście „Kopalnie królowej Szeby”.

Odkrycie komentuje także dr Michał Bieniada – archeolog z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego, który pochyla się nad kwestionowaną dziś przez wielu naukowców historycznością Salomona i królowej Saby (Szeby), przez Etiopczyków zwanej Makedą, zaś przez wyznawców islamu Bilkis lub Balkis.

Więcej na ten temat w kwietniowym numerze miesięcznika „Focus Historia”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  17°C Piątek
  dzień
  wiecej »