Muzyka flamandzkich kompozytorów renesansu i wariacje jazzowe Marcina Maseckiego na temat sonat Scarlattiego - to m.in. wydarzenia 26. Warszawskich Spotkań Muzycznych. Do spotkań muzyki współczesnej z dawną dojdzie w dniach od 12 do 19 maja w Warszawie.
"Wydarzeniem jest zawsze przyjazd zagranicznych zespołów muzyki dawnej. Tym razem zespół z Francji wykona muzykę z XV w., która jest w Polsce rzadko prezentowana" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie kompozytor i członek rady programowej Edward Sielicki.
Występ francuskiego zespołu muzyki dawnej Musica Nova rozpocznie 26. edycję Warszawskich Spotkań Muzycznych w sobotę 12 maja. W Kościele Ewangelicko-Reformowanym zabrzmią pieśni flamandzkich kompozytorów epoki renesansu, Josquina Despreza i Johannesa Ockeghema.
Jazzowy pianista Marcin Masecki zaprezentuje własne interpretacje sonat Domenico Scarlattiego. Jazzman jest uczniem wybitnego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego. Recital odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w poniedziałek 14 maja. "Spotkanie muzyki dawnej i jazzowej idealnie wpisuje się w ideę naszego festiwalu" - powiedział PAP Sielicki. Dodał: Przyjęliśmy z radością jazzowy program zaproponowany przez tak świetnego artystę.
Następnego dnia w studiu odbędzie się koncert z udziałem jednego z najwybitniejszych młodych polskich wiolonczelistów Marcina Zdunika. Razem z pianistą Aleksandrem Świgutem wykona utwory Claude'a Debussy'ego, Jerzego Bauera, Igora Strawińskiego i Rodiona Szczedrina. Wiolonczelista wykona solo dwie kompozycje współczesne: "Duotone" Andrzeja Bauera i "Kaleidoscope for M.C.E." Pawła Szymańskiego.
Podczas 26. Warszawskich Spotkań Muzycznych zostanie też zaprezentowane nagranie telewizyjne opery "Jutro" z muzyką Tadeusza Bairda. Dramat muzyczny z librettem Jerzego S. Sity powstał w 1966 r. na podstawie opowiadania Josepha Conrada pod tym samym tytułem. Operę w reżyserii Bogdana Hussakowskiego, zarejestrowaną przez Telewizję Polską w 1973 r., będzie można zobaczyć w środę 16 maja w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.
Z kolei na Zamku Królewskim w ramach 26. Warszawskich Spotkań Muzycznych odbędą się trzy koncert muzyki współczesnej. Na pierwszym z nich saksofonistka Alina Mleczko w towarzystwie Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Krzysztofa Słowińskiego zaprezentuje muzykę Feliksa Łabuńskiego, Grzegorza Duchnowskiego, Edwarda Sielickiego, Zbigniewa Penherskiego, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil i Krzesimira Dębskiego.
Wiolonczelista Jan Kalinowski, pianista Bartłomiej Kominek i skrzypek Janusz Wawrowski wykonają kompozycje Pawła Strzeleckiego, Tomasza Jakuba Opałki, Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego i Astora Piazzoli. Ostatniego dnia festiwalu - w sobotę 19 maja - kwartet Wilanów zaprezentuje na Zamku Królewskim kompozycje Aleksandra Tansmana, Władysława Słowińskiego, Tadeusza Bairda i Krzysztofa Pendereckiego.
Honorowy patronat nad 26. edycją Warszawskich Spotkań Muzycznych objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Warszawskie Spotkania Muzyczne to festiwal prezentujący dzieła muzyczne nieznane lub rzadko wykonywane, podczas którego dochodzi do spotkania muzyki współczesnej z dawną. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1986 r.
Program jest dostępny na stronie: http://www.wsm.art.pl/index.php/pl/.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.