Król Norwegii Harald V, który w środę rozpoczął wizytę w Polsce, spotkał się z marszałkami Sejmu Ewą Kopacz i Senatu Bogdanem Borusewiczem.
Królowi Norwegii podczas wizyty w Polsce towarzyszy królowa Sonja. Wcześniej w środę Herald V spotkał się m.in. z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz premierem Donaldem Tuskiem.
Marszałek Borusewicz powiedział PAP, że podczas spotkania z Haraldem V poruszone zostały m.in. kwestie współpracy politycznej, gospodarczej oraz militarnej. "Po pierwsze rozmawialiśmy o współpracy w ramach NATO. Tu mamy wspólne interesy militarne i geostrategiczne. Jesteśmy państwami będącymi na skraju NATO" - zaznaczył.
Dodał, że wśród tematów rozmowy znalazła się również kwestia zacieśnienia współpracy przemysłów wydobywczych. "Trzecią kwestią, o której rozmawialiśmy był norweski fundusz finansowy. Korzystamy z tego funduszu, jest bardziej elastyczny niż fundusz europejski" - powiedział marszałek Senatu. Zwrócił uwagę, że dzięki środkom z norweskiego funduszu w samym tylko Gdańsku wyremontowano dwa zabytkowe budynki.
Granty norweskie (w 100 proc. finansowane przez Norwegię) oraz granty Europejskiego Obszaru Gospodarczego (współfinansowane przez Norwegię - w 95 proc. - oraz Lichtenstein i Islandię), służą przekazywaniu środków na realizację projektów mających przyczynić się do społecznego i gospodarczego rozwoju 15 państw Europy Środkowej i Południowej.
Wizyta króla Haralda V w Polsce potrwa do piątku. W czwartek rano pary prezydencka i królewska otworzą konferencję "Partnerstwo polsko-norweskie". Prezydent Komorowski i Harald V wezmą potem udział w seminarium "Wyzwania i współpraca w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa". Później król Norwegii odwiedzi 10. Warszawski Pułk Samochodowy.
Piątek para królewska spędzi w Krakowie. W południe razem z polską parą prezydencką Harald V i Sonja spotkają się ze studentami Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zainaugurują tam nowy polsko-norweski program badawczy oraz stypendialny.
Na Rynku Głównym para królewska zwiedzi też Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, otwartą po kompleksowym remoncie w 2010 roku. Na koniec wizyty w Krakowie król i królowa Norwegii zwiedzą Bazylikę Mariacką.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.