Reklama

W Rzymie włosko-polski szczyt międzyrządowy

Przed południem we wtorek rozpocznie się w Rzymie pod przewodnictwem premierów Mario Montiego i Donalda Tuska włosko-polski szczyt międzyrządowy. Szefowie obu rządów umówili się na to spotkanie w styczniu podczas wizyty Tuska w Wiecznym Mieście.

Reklama

Do włoskiej stolicy na dwustronne obrady przyjechali m.in. szef dyplomacji Radosław Sikorski, ministrowie: obrony - Tomasz Siemoniak, finansów - Jacek Rostowski, kultury - Bogdan Zdrojewski, rolnictwa - Marek Sawicki.

Szczyt zakończy wspólna konferencja prasowa premierów o godzinie 14.

W przeddzień szczytu Donald Tusk powiedział dziennikarzom w Rzymie, że relacje polsko-włoskie są bardzo dobre i "zostały wyniesione na poziom ponadstandardowy", czyli konsultacji międzyrządowych.

"Mamy podobne poglądy, jeśli chodzi o przyszły europejski budżet, mówimy solidarnie o tym, że Europie potrzebny jest duży budżet i potrzebna jest polityka spójności" - oświadczył polski premier. Przypomniał, że oba rządy są współautorami europejskiej agendy wzrostu i - jak przyznał - "jej bardzo zdeterminowanymi promotorami".

"Bardzo ceniona dzisiaj w Europie aktywność pana premiera Montiego, dobra pozycja Polski dają podstawy do wysokiej oceny wpływu Rzymu i Warszawy na to, co się dzieje w Europie wtedy, kiedy ze sobą dobrze współpracujemy" - powiedział Tusk.

"Obaj z premierem Montim dobrze rozumiemy, że równowaga polityczna w Unii Europejskiej musi wynikać także z aktywności i znaczenia polityki Rzymu i Warszawy w Europie" - zauważył szef polskiego rządu na konferencji prasowej tuż po meczu piłkarskim reprezentacji parlamentarzystów obu krajów w Rzymie, wygranym przez Polaków 7:2.

Odnosząc się do tego meczu, premier powiedział, że szczyt międzyrządowy będzie się tym od niego różnił, że "nikt tam nie ma zamiaru nikogo pokonywać".

W styczniu, a więc dwa miesiące po powołaniu rządu ekspertów Mario Montiego, premierzy Polski i Włoch zapewniali po swym pierwszym spotkaniu w Rzymie, że mają wspólny punkt widzenia na wiele kwestii dotyczących rozwiązania obecnego kryzysu i polityki UE.

Tusk powiedział wówczas: "Jestem przekonany, że tak dobra współpraca między Rzymem a Warszawą będzie świetnym uzupełnieniem dla politycznych inicjatyw Paryża i Berlina w czasie, kiedy pracujemy wspólnie nad nowymi regułami postępowania w Unii Europejskiej".

Jak zapowiedziano, wtorkowe rozmowy w reprezentacyjnej rządowej rezydencji Villa Madama będą dotyczyć przede wszystkim kwestii unijnych i dwustronnej współpracy.

Spotkanie odbędzie się też w perspektywie kolejnego szczytu UE w czerwcu. Kulminacją konsultacji, jakie Mario Monti będzie przed nim prowadził, będzie przygotowywane z jego inicjatywy w Rzymie czterostronne spotkanie z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Francji Francois Hollande'a i premiera Hiszpanii Mariano Rajoya.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama