Co dalej z siostrami Szymona?

Sąd Rejonowy w Będzinie zdecydował, że siostry nieżyjącego Szymona - 3 i 6-latka - do końca czerwca będą przebywały w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Następnie, do czasu zakończenia postępowania w sprawie opieki nad nimi, trafią do rodziny zastępczej.

Matkę Szymona Beatę Ch. i jej konkubenta Jarosława R. zatrzymano w sobotę. Prokuratura zarzuciła kobiecie zabójstwo, a jej partnerowi nieudzielenie pomocy dziecku, które znajdowało się w położeniu zagrażającym życiu, w połączeniu z nieumyślnym doprowadzeniem do śmierci. Po zatrzymaniu Beaty Ch. i jej konkubenta Jarosława R. dwie dziewczynki będące pod ich opieką zostały przekazane babci.

Jak poinformowała PAP wiceprezes Sądu Rejonowego w Będzinie Ewa Gradowska, w środę zostało wydane postanowienie, mocą którego dziewczynki od 27 do 30 czerwca (od środy do soboty) będą przebywały w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a następnie - od 1 lipca aż do zakończenia postępowania w sprawie wydania przez sąd decyzji co do dalszych losów dzieci - będą przebywały w rodzinie zastępczej. Decyzja ma charakter tymczasowy.

Sprawa została wszczęta z urzędu po otrzymaniu informacji m.in. z policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Gradowska dodała, że u podstaw takiej decyzji sądu były ustalenia poczynione przez Sąd Rejonowy, z których wynika, że "nie wykształciła się (...) więź ani emocjonalna ani uczuciowa pomiędzy babcią a dziewczynkami", ponieważ babcia nie utrzymywała nawet okazjonalnych kontaktów z nimi, rodzina nie spotykała się z okazji świąt, podczas uroczystości rodzinnych.

"Ponadto istnieje uzasadniona obawa, że z uwagi na wiek babci, z uwagi na jej problemy zdrowotne, a także obniżone kompetencje wychowawcze, że babcia nie będzie w stanie sprostać obowiązkom związanym z opieką, wychowaniem, edukacją tych dzieci" - powiedziała wiceprezes sądu.

Decyzja w sprawie dziewczynek zapadła przed wydziałem rodzinnym Sądu Rejonowego w Będzinie.

Dziewczynki urodziły się w latach 2006 i 2009.

19 marca 2010 roku zwłoki Szymona w stawie na obrzeżach Cieszyna zauważyli dwaj przechodzący w pobliżu chłopcy. Ciało leżało tam kilka dni. Przyczyną śmierci był uraz jamy brzusznej. Pod koniec kwietnia chłopiec został pochowany w Cieszynie.

Dwa tygodnie temu anonimowy telefon do będzińskiego MOPS okazał się przełomem w sprawie. Osoba przedstawiająca się jako sąsiadka poinformowała, że od dawna nie widziała jednego z dzieci sąsiadów. O sprawie została powiadomiona policja. Domniemaną matkę chłopca Beatę Ch. i jej konkubenta Jarosława R. zatrzymano w sobotę.

Prokuratura w Bielsku-Białej zarzuciła kobiecie zabójstwo, a jej partnerowi nieudzielenie pomocy dziecku, które znajdowało się w położeniu zagrażającym życiu, w połączeniu z nieumyślnym doprowadzeniem do śmierci. Za czyn, który zarzucono kobiecie, grozi kara do 25 lat więzienia lub dożywocie. Mężczyźnie grozi kara do 5 lat więzienia. Oboje zostali aresztowani.

W poniedziałek na zlecenie prezydenta miasta Będzina powołano komisję, która od trzech dni kontroluje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Jak wynikało z pierwszych ustaleń kontroli w MOPS, rodzina nieżyjącego Szymona z Będzina do czasu zatrzymania pobierała świadczenie rodzinne m.in. na to dziecko. Komisja wykryła w dokumentacji także inne nieprawidłowości.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Będzinie Agnieszka Siemińska do końca tego tygodnia kontrola w MOPS ma się zakończyć. Tłumaczyła, że w MOPS bardzo szczegółowo badane są wszystkie dokumenty dotyczące tej sprawy. Dodała także, że prokuratura zwróciła się do Urzędu Miejskiego z pismem dotyczącym przekazania jej pokontrolnego raportu po zakończeniu prac komisji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
21°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
wiecej »