Beznogi biegacz na olimpiadzie

Biegający na specjalnych protezach z włókna węglowego reprezentant RPA Oscar Pistorius może wystąpić na igrzyskach w Londynie. Niepełnosprawny lekkoatleta został powołany do sztafety 4x400 m.

Tym samym Pistorius może zostać pierwszym sportowcem, który po amputacji kończyn wystąpi w igrzyskach. W ubiegłym tygodniu na mistrzostwach Afryki 25-latek nie uzyskał minimum olimpijskiego w biegu na 400 m.

Pistorius stracił obie nogi w wieku 11 miesięcy w wyniku wrodzonej wady. 15 lipca 2007 roku, w mityngu IAAF w Sheffield, startując na specjalnych protezach, wystąpił jako pierwszy niepełnosprawny sportowiec razem ze sprawnymi lekkoatletami. W 2008 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uznał, że może brać udział w igrzyskach, jednak wtedy nie udało mu się uzyskać kwalifikacji.

Znalazł się natomiast w składzie ekipy RPA na 13. mistrzostwa świata w południowokoreańskim Daegu. Startował na 400 m, odpadając w półfinale, oraz w sztafecie 4x400 m, która zajęła drugie miejsce. Mimo że nie pobiegł w finale (zastąpił go Louis Jacob van Zyl), został nagrodzony medalem dzięki startowi w eliminacjach.