06.07. Kanton (PAP) - Współpracujące z władzami państwowymi Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich wyświęciło w piątek w Harbinie swego nowego biskupa Yue Fushenga. Stało się to mimo ostrzeżeń Watykanu, że uczestniczący w ceremonii duchowni zostaną ekskomunikowani.
Wcześniej chiński Państwowy Zarząd Spraw Religijnych zażądał od Stolicy Apostolskiej wycofania "gróźb nałożenia ekskomuniki" i jej "powrotu na właściwą drogę dialogu". Stanowisko Watykanu określono jako "skrajnie nierozsądne i niegrzeczne".
W wydanym przez zarząd oświadczeniu napisano, że wyświęcanie biskupów przez Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich jest przejawem wolności religijnej. Jest również konieczne dla realizowania misji duszpasterskiej i ewangelizacyjnej.
"Jakiekolwiek odrzucanie lub zakłócanie tej praktyki religijnej jest ograniczaniem wolności i aktem nietolerancji. Szkodzi prawidłowemu rozwojowi Kościołów katolickich zarówno w Chinach, jak i na całym świecie" - zaznaczył rzecznik zarządu.
Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich wyświęciło dotąd ponad 190 biskupów, co pomogło zapewnić pomyślny rozwój chińskich wspólnot katolickich - głosi oświadczenie rzecznika.
W piątkowej ceremonii w Harbinie, na północy Chin, wzięło udział ponad 400 osób. Dwóch księży, którzy sprzeciwiali się wyświęceniu Yue, dzień wcześniej zatrzymano i wypuszczono dopiero po uroczystości - poinformował agencję AFP jeden z nich. W sobotę w Szanghaju ma zostać wyświęcony kolejny biskup Ma Daqin.
Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne z Watykanem w 1951 roku, co skłoniło Stolicę Apostolską do otwarcia swej czynnej do dzisiaj ambasady na Tajwanie. Chociaż w ostatnich latach relacje między Watykanem a Pekinem stopniowo się poprawiają, obie strony nadal dzieli kwestia wyświęcania biskupów.
Według oficjalnych danych Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich liczy około 5,7 mln wiernych. Niezależne szacunki przytaczane przez AFP mówią ponadto o około 12 mln chińskich katolików, którzy pozostają lojalni wobec papieża.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.