PiS: Okrągły stół ws. in vitro aktualny

PiS nie rezygnuje z planów zorganizowana okrągłego stołu ws. in vitro. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak na początku przyszłego tygodnia wystosuje pismo z zaproszeniem do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (PO) i PSL.

Zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego rozwiązania kwestii in vitro zaproponował w poniedziałek Jarosław Kaczyński. Szef PiS zaznaczył wówczas, że dyskutować mogą "przede wszystkim siły parlamentarne, ale z dopuszczeniem także sił społecznych". Ocenił, że z projektów zaproponowanych przez PiS i projektu, który chce zaproponować Gowin "można by wyjąć pewne części i niektóre sprawy uregulować".

Gowin powiedział jednak w piątek, że nie przyjmie zaproszenia PiS do okrągłego stołu w sprawie in vitro.

"To propozycja czysto instrumentalna, podyktowana względami taktyki politycznej, a nie obliczona na wypracowanie dobrego rozwiązania w sprawie in vitro. Prezes PiS tą propozycją próbował wbić klin w Platformę" - ocenił minister.

Politycy PiS jednak nie rezygnują ze swego pomysłu. "Zwrócę się na piśmie do ministra Gowina i szefa klubu PSL o to, aby zajęli oficjalne stanowisko czy chcą uczestniczyć w +okrągłym stole+ i uzasadnili swoją decyzję" - poinformował w piątek PAP Błaszczak.

Szef klubu PiS podkreślił też, że "z deklaracji wygłaszanych przez posłów PSL wynika, że większość z nich opowiada się za rozwiązaniami bliskimi rozwiązaniom PiS i ministra Gowina".

"Nam oczywiście najbliżej jest to projektu Gowina. Natomiast decyzję o uczestnictwie w ewentualnym spotkaniu podejmie przewodniczący klubu" - powiedział w piątek PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Gowin przygotował propozycję, zgodnie z którą in vitro miałoby być dostępne tylko dla małżeństw; jego projekt nie przewiduje mrożenia zarodków. Natomiast drugi, powstały w klubie PO projekt, autorstwa posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, daje dostęp do in vitro nie tylko małżeństwom, ale też parom i samotnym matkom (wszyscy będą musieli wykazać, że podjęli wcześniej leczenie w związku z niepłodnością). Kidawa-Błońska proponuje, aby zarodki można było mrozić, ale nie niszczyć.

W piątek w klubie PO powstał zespół, który ma wypracować finalną wersję jednego klubowego projektu dotyczącego in vitro.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IN VITRO, PARTIE, PIS

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
dzień
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
wiecej »