Solidarność zażądała od zabiegającej o uchwalenie ustawy o związkach partnerskich organizacji "Miłość Nie wyklucza" usunięcia z facebooka przeróbki plakatu wyborczego z 1989 r. z wizerunkiem Gary'ego Coopera. Związek nie wyraził zgody na użycie swojego logotypu.
Rzecznik "Miłość Nie Wyklucza" poinformował PAP, że plakat został usunięty ze strony organizacji na facebooku.
Na najbardziej znanym plakacie wyborczym z 1989 r. widniało zdjęcie Coopera z filmu "W samo południe" oraz logotyp Solidarności. W ostatnim czasie w internecie pojawiła się przeróbka - wizerunek aktora jest podwojony, a biało-czerwona flaga w logo związku została zastąpiona tęczową - symbolizującą środowiska LGBT. Poniżej widnieje napis "Solidarność XXI wieku / Wesprzyj związki partnerskie".
Kopia tego plakatu pojawiła się m.in. na stronie organizacji "Miłość Nie Wyklucza" na facebooku.
NSZZ "Solidarność" oświadczył w poniedziałek, że nie wyraził zgody na użycie swojego logo i zażądał od organizacji natychmiastowego usunięcia plakatu. Związek zaapelował też o nierozpowszechnianie grafiki.
Jak powiedział PAP Marek Lewandowski, rzecznik prasowy przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, logo związku jest znakiem zastrzeżonym; jego wykorzystywanie i przerabianie jest sprzeczne z prawem. Każdy, kto chce użyć tego logotypu, musi uzyskać zgodę NSZZ "Solidarność".
Podkreślił, że związek otrzymuje w ciągu miesiąca kilkanaście wniosków o pozwolenie na użycie logo, m.in. w różnego typu publikacjach, a każdy rozpatrywany jest indywidualnie. Zaznaczył, że w sprawie przeróbki plakatu nikt o taką zgodę nie występował.
"Gdybyśmy wiedzieli, kto jest autorem plakatu, to byśmy wystąpili formalnie, prawnie. Na razie takiej wiedzy nie mamy (...) Nie znamy autora, nie wiemy, kto to zrobił, dlatego nie możemy formalnie wystąpić do twórcy tego plakatu. Ale będziemy szukać i będziemy kroki prawne podejmować, jeśli taka potrzeba zajdzie" - dodał.
Rzecznik "Miłość Nie Wyklucza" Marcin Szczepkowski poinformował PAP, że plakat został usunięty ze strony organizacji na facebooku.
"To nie my jesteśmy autorami tego zdjęcia, my je tylko udostępniliśmy. Rozumiemy, że jest to znak zastrzeżony, dlatego też - zgodnie z wolą Solidarności - usunęliśmy plakat z facebooka i nie będziemy dalej rozpowszechniać" - powiedział.
Zaznaczył, że do chwili otrzymania oświadczenia Solidarności członkowie akcji "Miłość Nie Wyklucza" nie mieli wiedzy, że plakat powstał z naruszeniem prawa. "Ten plakat został przez nas przyjęty w dobrej wierze" - powiedział.
"Jest nam przykro, że Solidarność, która walczyła o prawa obywateli, robi coś takiego - wydaje oświadczenie, w którym grupie, która także walczy o swoje prawa, odmawia pozwolenia na użycie logotypu. W Solidarności było ponad dwa miliony ludzi, byli wśród nich lesbijki, geje, osoby biseksualne i transseksualne" - dodał.
Szczepkowski nie powiedział, kto jest autorem plakatu. "Nie mamy takiej informacji" - podkreślił.
Pierwsze czytanie zgłoszonych przez SLD i Ruch Palikota projektów ustaw o związkach partnerskich znalazło się w porządku obrad rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu. Zastrzeżenia do umieszczenia tych projektów w porządku zgłosiły PiS i SP.
Zgodnie z regulaminem Sejmu porządek dzienny posiedzenia ustala marszałek, po wysłuchaniu opinii konwentu seniorów. W przypadku braku jednolitej opinii konwentu decyzję w sprawie porządku w spornych punktach podejmuje Sejm, po przedstawieniu sprawy przez marszałka. Głosowanie nie jest poprzedzone debatą ani zadawaniem pytań.
Autorem znaku graficznego NSZZ "Solidarność" jest Jerzy Janiszewski, który w sierpniu 1980 r. uczestniczył w strajku w Stoczni Gdańskiej. Zaprojektował logo strajkujących, we współpracy m.in. z Krystyną Janiszewską. "Encyklopedia Solidarności" podaje, że najpierw powstał plakat II bramy z kwiatami, następnie napis MKS z chorągiewką, w końcu, po konsultacjach, powstał napis-logo "Solidarność".
Janiszewski zaprojektował też logo polskiej prezydencji w Radzie UE - sześć kolorowych, wzniesionych strzałek, nad którymi powiewała polska flaga. W ubiegłym roku znak ten został przerobiony i wykorzystany jako logo promujące wiec organizowany 11 listopada w Warszawie przez stowarzyszenie Krytyka Polityczna pod hasłem "Kolorowa Niepodległa".
W zmodyfikowanym znaku znalazło się sześć barwnych jedynek, układających się w datę 11.11.11. Ponad cyfry wznosiły się dwie flagi - narodowa, biało-czerwona oraz większa od niej flaga tęczowa. MSZ nie dopatrzyło się wówczas naruszenia praw autorskich.
Tylko prokuratura w Hajnówce skierowała do sądów ponad 80 aktów oskarżenia.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.