Święto Jakuba Apostoła celebrują mieszkańcy kraju, którego jest on patronem, a więc Hiszpanii. Główne uroczystości odbyły się w katedrze w Santiago de Composteli, gdzie znajduje się grób apostoła.
Do świętego kierowano modlitwy dziękczynne w związku z odzyskaniem bezcennego Kodeksu Kalikstyńskiego.
W uroczystej Mszy, której przewodniczył abp Julián Barrio, udział wzięły regionalne władze Galicji, duchowieństwo oraz liczni pielgrzymi, którzy przybyli do grobu apostoła z kraju i z zagranicy. Wielu z nich przyszło pieszo szlakami św. Jakuba, niektórzy od granicy z Francją. Abp Barrio przypomniał znaczenie Santiago de Composteli w historii Hiszpanii i Europy, a także ostatnią wizytę papieża Benedykta XVI w katedrze. W chwili kryzysu, który tak boleśnie dotyka społeczeństwo, szczególnie rodziny, wezwał do chrześcijańskiej solidarności i wzajemnej pomocy: „Nie powinniśmy unikać odpowiedzialności wobec poważnych problemów społecznych”. Abp Barrio apeluje o większe „zaangażowanie etyczne i moralne”, aby walczyć „z niemoralną spekulacją”, która powoduje kryzys i budzi niepokój o przyszłość kraju. Kościół „wzywa nas do odzyskania zaufania do takich wartości, jak umiar, wysiłek, prawda, uczciwość, zaangażowanie społeczne i wdzięczność” – podkreślił abp Barrio.
Na zakończenie odśpiewano hymn ku czci patrona Hiszpanii i, tradycyjnie, rozkołysano słynne „botafumeiro”, czyli 1,5 metrową kadzielnicę, która waży 53 kilogramy. Do jej rozkołysania potrzeba ośmiu rosłych mężczyzn, tzw. tiraboleiros. Chwilami osiąga ona prędkość 70 km/godz.
Przez wieki Santiago de Compostela, wraz z Jerozolimą i Rzymem, było najważniejszym miejscem pielgrzymkowym dla chrześcijan. Kiedy dzień św. Jakuba wypada w niedzielę, w Santiago de Compostela ogłaszany jest Rok Jubileuszowy. Po raz pierwszy uczynił to papież Kalikst II w 1120 r. Najbliższy Rok Jubileuszowy przypada na 2021 r.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.