Syria: Biskupi w oblężonym mieście

W ogarniętym walkami syryjskim mieście Aleppo, w siedzibie arcybiskupstwa melchickiego, zaplanowano na 25 lipca spotkanie biskupów.

Najważniejszy temat to oczywiście sytuacja w kraju, która jest przedmiotem wielkiej troski Kościoła. Ma być analizowana także sytuacja wspólnot chrześcijańskich, zwłaszcza w sytuacji koniecznych przemieszczeń się znacznej liczby ludności.

Spotkanie w Aleppo zostało zaplanowane dużo wcześniej. Dziś jednak, ze względu na to, iż miasto jest od kilku dni sceną ostrych starć sił rządowych i rebeliantów, spotkanie biskupów nabrało szczególnego charakteru. Jak powiedział o. Georges Abu Hazen OFM z wikariatu apostolskiego Aleppo, „wokół słychać wystrzały. Ulice są puste, ludność jest przejęta i oczekuje w napięciu na rozwój wypadków. Wiele osób nie poszło dziś do pracy. Z dzielnic na peryferiach miasta, gdzie dochodzi do najpoważniejszych starć, masowo uciekają ludzie, szukając schronienia w innych częściach aglomeracji. Na razie nie ma jeszcze sytuacji alarmowej, ale może do niej dojść bardzo szybko” – stwierdził o. Hazen. Front walk zbliża się do centrum miasta, gdzie znajduje się większość kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Jak powiedział krajowy dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych o. Jules Baghdassarian, po spotkaniu oczekiwany jest komunikat biskupów wzywający do zawieszenia broni i zaprowadzenia pokoju. „Jako chrześcijanie mamy nadzieję na przebaczenie. Prosimy wspólnotę międzynarodową i Unię Europejską by nam pomogły w zaprowadzeniu pokoju i zaprzestaniu wojny” – dodał syryjski duchowny. Wskazał także, że sytuacja humanitarna jest krytyczna.

„Mamy tutaj wielu uchodźców z Homs. Nasza organizacja przyjęła ich, zorganizowaliśmy zakwaterowanie dla 30 rodzin z tamtego miasta. Kościoły wiele robią i organizują pomoc humanitarną dla uchodźców, których liczba wciąż wzrasta. Bardzo potrzebujemy pomocy!” – wzywa dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Syrii.

W Aleppo mieszka ponad dwa miliony ludzi. Pośród nich jest ok. 180 tys. chrześcijan różnych wyznań i rytów, głównie katolików, prawosławnych i ormian.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
wiecej »