Kto otrzyma „teologicznego Nobla”?

Choć do 20 października, kiedy ma zostać przyznana Nagroda Ratzingera pozostało jeszcze wiele czasu, już dziś media włoskie typują potencjalnych laureatów tego „teologicznego Nobla”.

Na swoim blogu włoski watykanista Sandro Magister typuje nazwiska francuskiego filozofa Rémi Brague’a oraz amerykańskiego jezuitę i historyka Kościoła o. Briana E. Daleya.

Magister powołuje się m.in. na wypowiedzi sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp. Luisa F.Ladarii Ferrera SJ, a zarazem członka komisji wybierającej kandydatów na laureatów. W rozmowie z Radiem Watykańskim hierarcha powiedział, że po tym, jak w ubiegłym roku nagroda została przyznana Włochowi (świecki, badacz dziejów Kościoła Manlio Simonetti), Hiszpanowi (ks. Olegario González de Cardedal, dogmatyk) i Niemcowi (o. Maximilian Heim, opat cystersów z Heiligenkreuz w Austrii, badacz myśli teologicznej Josepha Ratzingera), w tym roku otrzyma ją „Francuz i Amerykanin z USA”.

Według watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” nazwiska kandydatów zostaną oficjalnie podane do wiadomości we wrześniu br., a nagrodę wręczy 20 października papież Benedykt XVI podczas zgromadzenia Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji.

Nagrodę przyznaje pięcioosobowa rada naukowa Watykańskiej Fundacji Josepha Ratzingera-Benedykta XVI. Celem fundacji, której przewodniczy emerytowany wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Camillo Ruini, jest „promocja wiedzy teologicznej i badań teologicznych, dla których źródłem inspiracji są zarówno myśli prof. Josepha Ratzingera-papieża Benedykta XVI, jak i wysokie kryteria naukowe”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Savonarola
  02.08.2012 05:14
  Badacze historii Kosciola wykazuja sie wyjatkowa "slepota" i z uporem godnym maniaka przemilczaja niewygodne dla Kosciola fakty z jego historii.Dla jednych bedzie to zwykla obluda,dla innych dyplomatyczne podejscie do przeszlosci z ktorej wyciaga sie wylacznie pozytywy i wszystko to,co mozna po "obrobce" uznac za zaslugi Kosciola. "Teologicznego Nobla" otrzyma zapewne ten,kto w najbardziej zagmatwany sposob usprawiedliwi teze,ze wierzac w Boga,powinnismy adorowac nie tyle Stworce,ale stworzenie,szczegolnie to,ktore umarlo i zostalo wyslane do nieba przez jednego z nieomylnych (od niedawna) papiezy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31
  1 2 3 4 5 6 7
  20°C Środa
  rano
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »