Jednym z celów wizyty Cyryla I jest podpisanie wspólnego przesłania Kościołów: katolickiego w Polsce i prawosławnego w Rosji.
Kościół w Polsce z napięciem oczekuje na nadzwyczajna wizytę Cyryla I. Patriarcha Moskwy i całej Rusi przyjeżdża na zaproszenie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Polskę. Od najbliższego czwartku do niedzieli czekają nas wydarzenia niezwykłej rangi w historii naszych Kościołów. Warto śledzić program tej wyjątkowej wizyty.
Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, 16 sierpnia Cyryl I weźmie udział w doksologii (szczególna formuła liturgiczna na chwałę Boga) w Warszawskiej katedrze prawosławnej Św. Marii Magdaleny. Później Patriarcha Moskwy spotka się z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w siedzibie KEP. Na popołudnie przewidziano spotkanie z Prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Jak podaje Katolicka Agencja Informacyjna, następnego dnia rano zaplanowane jest spotkanie z episkopatem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, a krótko potem z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.
Najważniejszy punkt wizyty, a więc ceremonia przyjęcia wspólnego przesłania z Kościołem Rzymsko-Katolickim w Polsce, odbędzie się w samo południe na Zamku Królewskim.
- Będzie to pierwszy wspólny dokument w historii obu Kościołów, które mają za sobą ponad tysiąc lat sąsiedztwa, które było naznaczone walką o wpływy, wzajemną niechęcią, a przynajmniej obojętnością. – podkreślił w rozmowie z PAP abp Stanisław Budzik. - W tym kontekście z całą pewnością będzie to wydarzenie historyczne.
Metropolita lubelski jest członkiem zespołu, który przez ponad dwa lata prowadził rozmowy z zespołem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w sprawie wspólnego dokumentu.
W czasie pobytu w Polsce Cyryl I spotka się z parlamentarzystami, intelektualistami, dyplomatami oraz dziennikarzami. Przewidziano także złożenie wieńca przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza i na Memoriale Radzieckich Żołnierzy. W sobotę Patriarcha uda się do Białegostoku. Weźmie udział w doksologii w cerkwi Św. Ducha i odwiedzi katedrę Św. Mikołaja, klasztor w Supraślu i cerkiew Św. Trójcy. Zaplanowano także wizytę w Grabarce.
- Zgodnie z naszym prawosławnym zwyczajem, patriarcha Cyryl, po swoim wyborze, składa oficjalne wizyty poszczególnym zwierzchnikom i wiernym Autokefalicznych Kościołów Prawosławnych. Jeśli chodzi o Polskę, patriarcha przyjeżdża poza kolejnością - nie odwiedził jeszcze większych Kościołów. To świadczy o randze tej wizyty. – podkreślił w rozmowie z PAP abp Sawa.
Wizyta ma przede wszystkim wymiar duszpasterski. Jak podkreśla abp Sawa wierni będą mieli możliwość modlitewnego spotkania z patriarchą Cerkwi, która w XX wieku doświadczyła ogromnych prześladowań, zniszczeń i likwidacji bogactwa duchowego. Zdaniem hierarchy cerkiew rosyjska była poddana większym prześladowaniom niż chrześcijanie w czasach Nerona. Na pytanie ze strony Polskiej Agencji Prasowej o to jak Kościół prawosławny w Polsce podchodzi do przesłania, które wzywa do pojednania narodów Polski i Rosji, abp Sawa odpowiada, że mimo iż przesłanie podpisują Kościoły, to jest ono kierowane do całych narodów. - Mając na uwadze historyczne uwarunkowania w stosunkach polsko-rosyjskich przesłanie będzie niezwykle istotne dla obu Kościołów i narodów. Naturalnie nie uleczy ono, z dnia na dzień, ludzkich słabości, gdyż jest to długi proces – dodaje abp Sawa.
Przesłanie jest bez wątpienia krokiem do przodu w relacjach ekumenicznych. Dialog na temat przesłania trwał ponad dwa lata.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.