Światowej sławy chirurg prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic, która jako pierwsza przeprowadziła przeszczep twarzy, otrzymała godność Honorowego Obywatela Krotoszyna.
Siemionow stale współpracuje z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, a dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło się szkolić w Cleveland. Prof. Siemionow otrzymała w ubiegłym roku także medal Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa.
Siemionow, wraz z kilkudziesięcioma specjalistami, przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w USA przeszczep twarzy u 46-letniej Connie Culp postrzelonej przez męża. Po wielu latach badań w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów.
Przeszczep u Culp obejmował ponad 80 proc. twarzy i polegał na jej rekonstrukcji, łącznie z ważnymi strukturami kostnymi, chrzęstnymi i naczyniowymi. Teraz Maria Siemionow pracuje nad lekiem nowej generacji, który zapobiegnie ewentualnemu odrzuceniu przeszczepu.
W maju tego roku, podczas spotkania we Wrocławiu prof. Siemionow tłumaczyła, że opracowanie technologii, dzięki której pacjenci po przeszczepie nie będą musieli do końca życia brać leków, zrewolucjonizuje transplantologię.
Honorowymi Obywatelami Krotoszyna są m.in. pianista Andrzej Stefański, dyrygentka Agnieszka Duczmal i - od 1937 r. - marszałek Edward Śmigły-Rydz
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.