W ziemi Świętej i Indiach modlą się za swoich cierpiących braci.
Szczególna modlitwa za mieszkańców Syrii od miesięcy dotkniętych bratobójczą wojną trwa w Ziemi Świętej. Wyjątkowego charakteru nabiera ona we franciszkańskich wspólnotach Kustodii Ziemi Świętej, której misja obejmuje również terytorium Syrii. W codziennej modlitwie brewiarzowej odmawianej przez franciszkanów do wezwań w jutrzni i nieszporach zostało dołączone wezwanie za „umiłowanych braci z Syrii przeżywających dramat wojny”.
W liście skierowanym do braci z Kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa napisał: „W tych ostatnich miesiącach sytuacja na Bliskim Wschodzie stała się jeszcze bardziej zaogniona, rozsiewając w sercach ludzi nowe i wzniecając stare lęki”. Podchodząc do zaistniałej sytuacji z realizmem chrześcijańskim o. Kustosz podkreślił, że „jedynym ratunkiem... jest oddanie się w ręce Ojca wszelkiego miłosierdzia i kroczenie według Jego wskazówek”.
Uznając ludzką bezsilność wobec fali przemocy, która nie oszczędza nikogo franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej włączyli w brewiarzową modlitwę specjalne wezwania w intencji Syrii. W modlitwie jutrzni i nieszporów bracia proszą Boga za „cierpiące narody Ziemi Świętej i Syrii” oraz w intencji sprawujących władzę, aby stanęli w po stronie pojednania, sprawiedliwości i godności człowieka.
Siła chrześcijańskiej modlitwy tkwi w zobowiązującym zaangażowaniu w budowanie Bożego królestwa sprawiedliwości i pokoju. Zakonnicy podczas nieszporów proszą Syna Bożego o dar Jego Ducha, „aby pośród przemocy, jaką przeżywają narody Ziemi Świętej i Syrii, mogli stawać się mężnymi świadkami Jezusa, jedynej Prawdy, która czyli wolnymi”.
Kustodia Ziemi Świętej prowadzi w Syrii 9 placówek, w których pracuje 17 zakonników. Franciszkanie opiekują się sanktuariami św. Pawła w Damaszku oraz są duszpasterzami wspólnoty wyznania rzymskokatolicki. O przerwanie fali przemocy i o pokój w Syrii bardzo żarliwie modlą się tamtejsi chrześcijanie – zapewnia o. Romualdo Fernández Ferreira, wikariusz apostolski w Aleppo i kustosz miejsca pamięci św. Pawła w Damaszku – licznie uczestnicząc w nabożeństwach i adoracjach Najświętszego Sakramentu organizowanych w kościołach Syrii.
Modlitwa i post w intencji pokoju w Syrii trwa także w Indiach. Podjęły ją m.in. siostry ze zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza. Jak podkreśla przełożona wspólnoty w Bombaju, do szczególnej modlitwy zmotywowało je to, że ich zgromadzenie zostało założone przez bł. Jakuba Alberione właśnie w duchu św. Pawła. „To właśnie w Damaszku, na ulicach którego teraz rządzi śmierć i zniszczenie, Apostoł spotkał Chrystusa. Stąd nasze wołanie o przywrócenie w tym regionie sprawiedliwości i pokoju” – podkreśla siostra Valeriana.
Także sami Syryjczycy trwają na modlitwie za swoją ojczyznę. Mimo coraz trudniejszej sytuacji w wielu kościołach wciąż odbywają się regularne nabożeństwa, a rodziny i sąsiedzi spotykają się wieczorami na wspólnym różańcu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.