Trwają przygotowania do ewangelizacji Krakowa, która odbędzie się w dniach 19-21 października na stadionie Cracovii oraz w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Wydarzenie wpisuje się w rozpoczynający się 11 października Rok Wiary w Kościele katolickim.
W ramach wydarzenia zaplanowano m. in. wspólne modlitwy za miasto, dzielenie się świadectwami, głoszenie Dobrej Nowiny, koncerty. Ewangelizacja Krakowa w pierwszych dwóch dniach (19 i 20 października) odbywać się będzie na stadionie Cracovii. Natomiast zwieńczeniem tego wydarzenia będzie Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, którą zaplanowano na 21 października. Będzie to nabożeństwo z posłaniem do ewangelizacji w środowiskach pracy, nauki i zamieszkania.
„Celem październikowej ewangelizacji Krakowa jest świadectwo Kościoła, czyli osób, które wierzą, wobec tych, które utraciły swoją wiarę. Wezmą w nim udział zarówno osoby aktywne w Kościele, przedstawiciele różnych ruchów, grup i wspólnot, ale też do osoby, które utraciły wiarę” - powiedział KAI Andrzej Lewek, członek Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji oraz szef diakonii informacji i mediów. „Wierzymy, że nikt nie odejdzie bez wielkiego doświadczenia, bez odbudowania swojej wiary” - dodał.
Hasłem wydarzenia jest „Bliżej, mocniej, więcej”. Zdaniem Andrzeja Lewka ukazuje ono, co jest pozytywnego w życiu człowieka, czyli pragnienie bycia bliżej Boga. „Chcemy być Bliżej Jezusa, doświadczyć Mocniej Jego obecności i zaczerpnięcia Więcej życiodajnej wody ze zdrojów zbawienia” - wyjaśnia.
„To spotkanie może dla każdego z nas oznaczać nowy początek Historii, którą – być może – uznaliśmy już za bezpowrotnie zamkniętą, albo takiej, której tak naprawdę nigdy nie mieliśmy jeszcze odwagi zacząć w sposób wolny i odważny” - napisał w zaproszeniu bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. „Każdemu mówię: Przyjdź! Nawet jeśli nie odnajdujesz w sobie wiary. Pozwól, by Jezus mógł Ci pokazać swoje przebite dłonie i powiedzieć „Pokój Wam!” - podkreślił.
Do współpracy w przygotowaniu ewangelizacji Krakowa zaproszone zostały ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty katolickie, działające na terenie archidiecezji krakowskiej. Obecnie w prace organizacyjne włączonych jest ponad pięćdziesiąt różnych wspólnot, które zaangażowały się w wybrane przez siebie diakonie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.