Świat trwa jedynie dzięki oddechowi dzieci studiujących Torę – uczyli rabini. A może trwa również dzięki osobom przesuwającym palce na paciorkach różańca?
Kółka różańcowe nie mają dobrego PR-u. Już sama nazwa kojarzy się z czymś zaściankowym, obciachowym, wiejącym na kilometr nudą. Niesłusznie! „Piętnaście węgli: jeden płonie, trzy lub cztery tlą się zaledwie, pozostałe są zimne… Ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem!” – to myśl Pauliny Jaricot, Francuzki, która w 1826 roku wpadła na pomysł organizowania 15-osobowych grup, w których każdy z członków odmawiał jedną tajemnicę. Od kilku lat w październiku internauci wywołują nową „rewolucję październikową”. Przypominają, by chwycić w dłonie różańce. Na blogach, Facebooku i stronach internetowych pada co chwilę słowo „róża”. Miliony ludzi na całym świecie wymieniają się tajemnicami. To chorzy na „różę”.
Poza tym w "Gościu":
Droga do Emaus [ks. Tomasz Jaklewicz]
Pierwsza część synodu pokazała, że nowa ewangelizacja to pojęcie szerokie. Głosy biskupów są jak puzzle czekające na ułożenie w obraz. Widoczne są dwa nurty: analizy współczesnych kontekstów i wezwania do nawrócenia Kościoła – podsumowuje ks. Tomasz Jaklewicz relacjonujący obrady synodu z Rzymu. Każdy z biskupów miał na swoje wystąpienie 3-4 minuty. Ojcowie synodalni wysłuchali także kilku wystąpień reprezentantów innych wspólnot chrześcijańskich, wśród których znalazł się anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams. Podczas Eucharystii inaugurującej Rok Wiary patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, honorowy zwierzchnik prawosławia, skierował słowo pozdrowień do Kościoła katolickiego. Po wystąpieniach biskupów przyjdzie czas na głosy audytorów, a kolejnym etapem synodu będzie próba wyłonienia głównych wątków i rozpracowanie ich w 12 małych grupach.
Matka i syn [Szymon Babuchowski]
Ta rana zawsze jest i będzie – mówi o śmierci ks. Jerzego jego matka, Marianna Popiełuszko. Mimo to wybaczyła zabójcom syna. W zeznaniach z procesu beatyfikacyjnego, które po raz pierwszy zostały opublikowane w „Matce świętego” Mileny Kindziuk, Marianna Popiełuszko wyraża przekonanie, że jej syn jest „męczennikiem w sensie religijnym, to jest męczennikiem, który bronił krzyża, wiary i Ojczyzny”. Ale już wcześniej, oddając go Kościołowi, liczyła się z tym, że może męczennikiem zostać. Mądrość i pokorę pani Marianny najlepiej chyba widać w jej dialogu z Janem Pawłem II, przytoczonym na kartach tej książki: „– Matko, dałaś nam wielkiego syna. – Ojcze Święty, nie ja dałam, ale Bóg dał przeze mnie światu”.
Nobla warte [Tomasz Rożek]
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla z medycyny pokazali, że wykorzystywanie komórek macierzystych może być etyczne, nie musi się wiązać z unicestwianiem ludzkich embrionów. To odkrycie, które już teraz pozwala myśleć o wytwarzaniu tkanek, części zamiennych organizmu. W dalekiej przyszłości dzięki komórkom macierzystym będzie można hodować całe narządy. O osiągnięciach naukowych wyróżnionych w tym roku Nagrodą Nobla językiem przystępnym dla laika pisze Tomasz Rożek.
Jak pachnie niebo? [Marcin Jakimowicz]
Reporterzy „Gościa Niedzielnego” odwiedzili jedyna w Polsce prawosławną pustelnię. Sceneria przypomina kadry z rewelacyjnego filmu „Wyspa”. Nie ma skutego lodem morza. Są bezkresne ruchome bagna. Ścisły rezerwat ornitologiczny. Pośrodku bagien, na zasypanym 2,5-metrową warstwą ziemi pływającym „poduszkowcu”, o. Gabriel zbudował pustelnię. Cerkiew zbudowana jest według wzorca syberyjskiego. Przez maleńkie okna leniwie sączy się światło. Oświetla „wiszące ikony”, które przywędrowały tu z niedostępnej góry Athos, republiki dwóch tysięcy mnichów, okrzykniętej „Ogrodem Bogurodzicy”. To jedyna w Polsce cerkiew wykonana z okrągłych bali. Fotoreportaż Marcina Jakimowicza i Romana Koszowskiego przenosi w niezwykłe miejsce, gdzie ściągają tłumy ludzi, by „naładować akumulatory”.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.