Na zakończenie dzisiejszej sesji synodu, papież wyjaśnił sens konsystorza i zmian w Kurii Rzymskiej
Przemawiając na zakończenie dzisiejszej porannej sesji Synodu Biskupów Ojciec Święty poinformował, iż postanowił zmienić kompetencje niektórych dykasterii Kurii Rzymskiej.
Papież stwierdził, że po głębokim zastanowieniu postanowił przekazać sprawy formacji seminaryjnej z kompetencji Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej do Kongregacji ds. Duchowieństwa zaś kwestie katechezy z Kongregacji ds. Duchowieństwa do Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Zapowiedział, że ukaże się w tej sprawie List Apostolski w formie Motu Proprio.
Papież podziękował uczestnikom XIII Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wyjaśnił także sens zapowiedzianego na 24 listopada konsystorza.
Mówiąc o tym wydarzeniu Ojciec Święty zaznaczył, że listopadowy konsystorz będzie stanowił poniekąd dopełnienie konsystorza z lutego bieżącego roku, podkreślając zadanie nowej ewangelizacji i powszechność Kościoła. Łączy on wszystkie narody, mówi we wszystkich językach, jest zawsze Kościołem Pięćdziesiątnicy, nie wiąże się z jednym kontynentem, ale jest Kościołem powszechnym. Dobrze wyraził tę rzeczywistość kończący się Synod. „Było dla mnie budujące, pocieszające i zachęcające, że mogłem tutaj widzieć odzwierciedlenie Kościoła powszechnego z jego cierpieniami, zagrożeniami, niebezpieczeństwami i radościami, doświadczają obecności Pana, nawet w sytuacjach trudnych” – powiedział papież.
Benedykt XVI wyraził zadowolenie ze świadectw mówiących o wzroście Kościoła, jak ma to miejsce na przykład w Kambodży, gdzie Kościół, wiara się odradzają, czy w Norwegii i wielu innych krajach. Także dziś widzimy, że Pan jest obecny, tam gdzie tego nie oczekiwano, działa przez naszą pracę i naszą refleksję – zaznaczył Ojciec Święty. Dodał, że pomimo, iż Kościół odczuwa, iż wieją wiatry przeciwne, to jednak nade wszystko odczuwa wiatr Ducha Świętego, który nam pomaga, pokazuje właściwą drogę. "Dzięki temu Kościół przeżywa nowy entuzjazm, podejmujemy drogę i dziękujemy Panu, że dał nam to prawdziwie katolickie spotkanie" – stwierdził papież.
Następnie podziękował moderatorom Synodu i jego uczestnikom. Mówiąc o opublikowanych dziś 58 „propozycjach” zaznaczył, że są one dla niego darem, aby na ich podstawie wypracować dokument (adhortację apostolską), który wychodzi z życia i będzie dawał życie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.