Kolejna rozprawa nad Vatileaks

Claudio Sciarpelletti będzie odpowiadał za matactwo na korzyść Paolo Gabriele – zadecydowali watykańscy sędziowie. Dziś odbyła się pierwsza rozprawa informatyka z Sekretariatu Stanu. Sędziowie odrzucili wniosek obrony, by anulować całą sprawę ze względu na nie dość precyzyjny akt oskarżenia.

25 maja, w ramach śledztwa w sprawie wycieku z Watykanu tajnych dokumentów, w biurku Sciarpellettiego znaleziono kopertę z zastrzeżonymi dokumentami dotyczącymi działalności żandarmerii watykańskiej i jej komendanta Domenico Gianiego. Te same dokumenty zostały opublikowane wcześniej przez włoskiego dziennikarza Gianluigiego Nuzziego w książce „Sua Santità”. Koperta była zaadresowana do byłego kamerdynera Benedykta XVI.

Sam Sciarpelletti składał sprzeczne zeznania w sprawie pochodzenia tej dokumentacji. Wyparł się również przyjaźni z Paolo Gabrielem. I to właśnie za te fałszywe zeznania będzie odpowiadał przed sądem – wyjaśnił już po dzisiejszej rozprawie watykański rzecznik ks. Federico Lombardi SJ

„Akt oskarżenia mówi jedynie o utrudnianiu śledztwa poprzez składanie sprzecznych zeznań na temat dokumentacji, którą znaleziono u oskarżonego – stwierdził włoski jezuita. – Nie zarzuca się mu natomiast, że był wspólnikiem czy pomocnikiem Paolo Gabriele. Akt oskarżenia dotyczy jedynie matactwa”.

Proces watykańskiego informatyka będzie kontynuowany w sobotę. Jak zadeklarował dziś obrońca, będzie on starał się wykazać, że jego klienta nie łączy z byłym papieskim kamerdynerem zażyła przyjaźń, a jego fałszywe zeznania wynikały z emocjonalnego zamieszania, w jakim się znalazł po zatrzymaniu przez żandarmerię.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
wiecej »