Pod hasłem twórczości Brunona Schulza, ale także obecności kina religijnego będzie przebiegał 18. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt”, który potrwa w Kielcach od 19 do 23 listopada.
Do tegorocznej edycji „Nurtu” jury zakwalifikowało 39 z ok. 140 nadesłanych form dokumentalnych. Przez trzy dni kielczanie będą oddawać swoje głosy na wybrane dokumenty. Wszystkie seanse festiwalu odbywać się będą w Kieleckim Centrum Kultury.
- W tym roku wydarzenie poświęcone jest pamięci Brunona Schulza - artysty obrazu literackiego i malarskiego w 120. rocznicę urodzin i 70. rocznicę jego śmierci, ale jest też bardzo wiele obrazów religijnych, np. interesująca, dobrze zarobiona „Tajemnica Jasnej Góry” – zapowiada w rozmowie z KAI filmoznawca Andrzej Kozieja, członek Komisji Selekcyjnej „Nurtu”. Jest to opowieść filmowa o wyjątkowych wydarzeniach w sanktuarium, frapująco - zdaniem filmoznawcy - opowiedziana przez sędziwego paulina, jasnogórskiego przewodnika.
Filmy religijne prezentowane będą w bloku seansów pod wspólnym tytułem „Tajemnice wiary”. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. film „Tala od różańca” inspirowany nawróceniem antyklerykalnej pisarki Natalii Rolleczek, czy „Niebiańskie jezioro” – osadzony w realiach ukraińskich dokument o dylematach wiary.
W tegorocznym „Nurcie” sporo miejsca zajmują motywy holokaustu i relacji polsko – żydowskich, obecny jest także temat hospicjum, wyborów życiowych, trudnej historii, „inteligenckich pasji”.
Jak podkreślają organizatorzy, celem wydarzenia jest „twórcza konfrontacja produkcji telewizji publicznej, producentów niezależnych i innych koncesjonowanych kanałów, a także niezależnych zespołów twórczo-produkcyjnych, emitujących program w Polsce”.
Filmy konkursowe oceniać będzie komisja artystyczna w składzie: Maria Malatyńska, Andrzej Kołodyński, Janusz Wróblewski, Marcin Wrona, Paweł Felis i Piotr Kletowski. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne.
Festiwalowe święto zainauguruje w niedzielę 18 listopada koncert zespołu „Bester Quartet” z repertuarem z płyty „Sanatorium pod klepsydrą”. Muzykę charakteryzują surrealistyczne wizje nawiązujące do twórczości Brunona Schulza. 19 listopada odbędą się pokazy zwycięskich filmów z zeszłorocznej edycji festiwalu.
18. Festiwal Form Dokumentalnych „Nurt 2012” rozpocznie się 20 listopada pokazem specjalnym. Będzie to projekcja filmu dokumentalnego „Twin Towers” dyrektora artystycznego Europejskiego Festiwalu Filmów Niezależnych EĆU Scotta Hillier, nagrodzonego w 2003 r. „Oskarem”.
Z kolei 21 listopada zaprezentowany zostanie spektakl dla młodzieży i ludzi dorosłych „Bruno Schulz - historia występnej wyobraźni” w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora „Pinokio”.
W czwartek 22 listopada odbędzie się pokaz filmów dyrektora artystycznego „Nurtu”, Krzysztofa Miklaszewskiego. Publiczność zobaczy m.in. „Ulicę krokodyli nad Tamizą”, „Ostatni z Schulzem”, „Schulz w Krakowie”. Zaplanowano także promocję książki autora pt. „Zatraceni w Schulzu”. Następnie zaprezentowany zostanie film Braci Quay "Ulica krokodyli" oraz trailer najnowszego obrazu twórców "Sanatorium pod klepsydrą".
Na 23 listopada zaplanowano warsztaty ukazujące w praktyce powstawanie filmów dokumentalnych.
Pierwsza edycja festiwalu „Nurt” odbyła się w 1995 r. w Krakowie, kolejne – już w Kielcach. Jest to spotkanie wybitnych dokumentalistów, debiutantów, krytyków oraz przedstawicieli środowiska artystycznego, związanych swoją codzienną praktyką z dokumentem filmowym i telewizyjnym.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.