Komenda Stołeczna Policji opublikowała we wtorek na swoich stronach internetowych pierwsze zdjęcia z wizerunkami uczestników burd, do których doszło w niedzielę na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości.
Jak powiedział PAP rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek zgodę na publikację wizerunków tych osób wyraziła Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście. Wydział dochodzeniowo-śledczy KSP prowadzi postępowanie przygotowawcze w sprawie udziału w zbiegowisku 11 listopada. "Jego uczestnicy dopuścili się gwałtownego zamachu na osoby i mienie" - powiedział Mrozek.
Zaapelował, aby osoby, które rozpoznają mężczyzn widniejących na zdjęciach, skontaktowały się policją dzwoniąc na numer 22 603 65 83 lub 997.
W niedzielę Marsz Niepodległości - zorganizowany m.in. przez Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny - został na kilkadziesiąt minut wstrzymany po tym, jak krótko po rozpoczęciu marszu na ul. Marszałkowskiej przy Żurawiej, w stronę policji poleciały race, petardy, kamienie, kostki brukowe, kosze na śmieci i butelki. Policja była zmuszona do użycia broni gładkolufowej i miotaczy gazu pieprzowego.
Rannych zostało 22 funkcjonariuszy, trzech trafiło do szpitala. Pogotowie udzieliło pomocy 16 innym osobom; sześć z nich trafiło do szpitali. 176 osób zostało doprowadzonych na komisariaty; 21 pozostaje w jednostkach policji, są to osoby podejrzewane m.in. o niszczenie mienia czy atak na funkcjonariuszy.
W poniedziałek prokuratura postawiła 7 osobom zarzuty czynnej napaści na policjantów. Sądy zaczęły rozpatrywać pierwsze sprawy w trybie przyspieszonym.
To kolejny taki przypadek w ostatnich miesiącach, gdy policja publikuje wizerunki chuliganów i pseudokibiców. Na początku listopada Komenda Stołeczna Policji opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia 10 mężczyzn uczestniczących 12 czerwca w ulicznych burdach przed meczem Polska-Rosja, rozgrywanym w ramach Euro 2012. Po zajściach przed, w trakcie i po meczu zatrzymano w sumie 184 osoby.
Pod koniec maja 2011 roku KSP opublikowała na swoich stronach internetowych zdjęcia 30 warszawskich pseudokibiców, podejrzewanych o udział w zamieszkach na bydgoskim stadionie Zawiszy 3 maja.
Wcześniej galerię zdjęć 51 pseudokibiców z Wielkopolski opublikowano na stronie internetowej wielkopolskiej policji. Zgodę na publikację wydała Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ prowadząca śledztwo w sprawie zajść na stadionie podczas piłkarskiego finału Pucharu Polski pomiędzy Legią Warszawa a Lechem Poznań.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.