Na Papieskim Uniwersytecie w Salamance dobiega końca kongres poświęcony Soborowi Watykańskiemu II. Bierze w nim udział ponad 300 teologów z Hiszpanii i z zagranicy.
Obrady kongresu przebiegają pod hasłem „50 lat po Soborze Watykańskim II (1962-2012)”. Zostały przygotowane przez hiszpańskie i portugalskie fakultety teologiczne.
„Nie jesteśmy tu po to, aby obchodzić urodziny Soboru, ale by przyjrzeć się jego wpływowi na rozwój teologii. Sobór Watykański II jest nadal aktualny” – powiedział witając uczestników rektor uniwersytetu, ks. Ángel Galindo. Wykład inauguracyjny wygłosił przewodniczący episkopatu Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela. Zwrócił uwagę na potrzebę „solidnej i naukowej interpretacji tekstów soborowych, wiernej eklezjalnie i owocnej”. Jest ona niezbędna dla nowej ewangelizacji – podkreślił kard. Rouco Varela.
Kolejni prelegenci zajęli się wpływem Soboru na poszczególne dziedziny teologiczne, m.in. na antropologię, eklezjologię, liturgię, teologię fundamentalną, życie zakonne i laikat. Dzisiaj o relacji Kościoła z innymi religiami mówił sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, abp Luis Ladaria SJ. Natomiast kwestię recepcji Soboru Watykańskiego II przedstawił były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Walter Kasper.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.