Spotkanie Tusk-Piechociński o godz. 18

Spotkanie premiera Donalda Tuska z prezesem PSL Januszem Piechocińskim odbędzie się w poniedziałek o godz. 18 w KPRM - poinformował PAP rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Politycy mają omówić zmiany w składzie rządu po odejściu byłego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Lidera PSL do wejścia do rządu i rozmów z liderem koalicyjnej PO upoważnił w sobotę Naczelny Komitet Wykonawczy PSL. Po sobotnim posiedzeniu władz PSL nie podano, czy i jaki resort miałby objąć Piechociński.

Nadal nie jest przesądzone, czy oprócz funkcji wicepremiera prezes PSL objąć miałby też resort gospodarki.

W poniedziałek o kwestie dotyczące wejścia prezesa PSL do rządu pytany był też premier Donald Tusk. Szef rządu stwierdził, że z doświadczenia wynika, że być w rządzie to znaczy za coś odpowiadać i on nie rekomendowałby takich idei, by być członkiem rządu i za nic nie odpowiadać.

Według doniesień poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" w przypadku gdyby jednak Piechociński został wicepremierem bez teki, kandydatem na funkcję ministra gospodarki byłby Jerzy Witold Pietrewicz, który jest wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej, a wcześniej był już prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kierował też Bankiem Ochrony Środowiska.

Europoseł, szef Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski nie wykluczył takiej możliwości w poniedziałkowym wywiadzie dla Polskiego Radia. "Nie wiem, czy to się uda. O tym mieli rozmawiać liderzy. Zostało to upublicznione. Ale jest taka opcja" - mówił polityk PSL.

Sam Kalinowski otrzymał wcześniej od lidera PSL propozycję wejścia do rządu w charakterze wicepremiera i ministra rolnictwa. Podczas sobotniego posiedzenia władz PSL Kalinowski poinformował jednak, że nie wejdzie do rządu.

Z rozmów PAP z członkami władz PSL wynika, że w grę wchodzi też scenariusz objęcia przez Piechocińskiego funkcji wicepremiera i ministra gospodarki.

Media spekulowały też, że propozycję objęcia resortu gospodarki od prezesa PSL otrzymali wcześniej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Hetman powiedział w poniedziałek w Radiu Lublin, że nie przyjął propozycji objęcia tego stanowiska. "W ubiegłym roku coś ludziom obiecałem w województwie lubelskim. Nie mogę skakać co rok czy co dwa lata ze stołka na stołek" - powiedział Hetman.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARTIE, PO, PSL, RZĄD, TUSK

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
0°C Niedziela
rano
wiecej »