Prezent dla lekarza to dar serca

Mam wrażenie, że sprawa doktora G. wstrząsnęła naszym środowiskiem. Sądzę, że korupcji będzie coraz mniej – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prof. Bogdan Chazan, ginekolog położnik, dyrektor Szpitala 
im. Świętej Rodziny w Warszawie.

Zdaniem prof. Chazana, prezent dawany lekarzowi to rodzaj „daru serca”, gdyż „pacjent często odczuwa potrzebę, żeby wyrazić swoją radość, i chce się nią podzielić z osobą, która się do tego przyczyniła”.

Profesor uwrażliwia, że są sytuacje, gdy między pacjentem a lekarzem tworzą się osobiste relacje, np. „jeżeli sprawa jest trudna, lekarz kilka, nawet kilkanaście razy spotyka się z pacjentem”.

I choć „indywidualne zaangażowanie w proces leczenia nie jest niczym złym”, to oczywiście „pewnych barier lekarz nie powinien przekraczać” podkreśla prof. Chazan. Natomiast praktyka przyjmowania pieniędzy jako formy wdzięczności jest niedopuszczalna, i prof. Chazan określa to wprost jako łapówkę.

Zdaniem profesora „jest tylko jedno właściwe zachowanie lekarza, gdy pacjent chce mu wręczyć pieniądze: zaproponować mu darowiznę na rzecz szpitala, jeżeli czuje się do tego stopnia usatysfakcjonowany procesem leczenia, że postanowił wyrazić swoją wdzięczność akurat w formie pieniężnej”.

Odnosząc się do sprawy Mirosława G., prof. Chazan uważa, że przyniosła ona „otrzeźwienie, a i pacjenci zrozumieli, że takie zachowanie nie jest w porządku i nie powinno mieć miejsca”.

Dziwią natomiast prof, Chazana reakcje niektórych lekarzy, którzy „więcej uwagi przywiązywali do okoliczności, w jakich Mirosław G. został zatrzymany i przesłuchiwany, niż do istoty sprawy”.

„Zabrakło mi zdecydowanego potępienia korupcji w służbie zdrowia” akcentuje dyrektor Szpitala 
im. Świętej Rodziny w Warszawie. I dodaje: „zagadnienia etyki czy deontologii lekarskiej bardzo rzadko są obecne na sympozjach i kongresach".

Całość na stronie www.rp.pl

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
wiecej »