Niewystarczająca liczba ludzkich organów do przeszczepów sprawia, że medycyna skłania się do korzystania z organów zwierzęcych – etyczne aspekty tego wyboru były przedmiotem obrad specjalnej konferencji, zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk.
Niewystarczająca liczba ludzkich organów do przeszczepów sprawia, że medycyna skłania się do korzystania z organów zwierzęcych – etyczne aspekty tego wyboru były przedmiotem obrad specjalnej konferencji, zorganizowanej przez Papieską Akademię Nauk. W liście do jej uczestników Jan Paweł II przypomina, że nauka musi w tej dziedzinie kierować się dobrem człowieka i troską o jego zdrowie, a więc brać pod uwagę zarówno aspekty antropologiczne, jak i etyczne, sugerujące niezbędne wartości i kryteria.
Papież zwraca uwagę na potrzebę „szacunku należnego zwierzętom, również kiedy posługuje się nimi dla wyższego dobra człowieka, istoty duchowej stworzonej na obraz Boga”. Dlatego też – stwierdza Ojciec Święty – “coraz częściej się przekonujemy, że sojusz nauki i etyki ubogaca obie te dziedziny wiedzy ludzkiej i wzywa je do współpracy na rzecz człowieka i społeczeństwa”.
Papież zapewnia, że „Kościół okazywać będzie zawsze swoje wsparcie i pomoc tym, którzy wysiłkiem rozumu oświeconego wiarą szukają autentycznego dobra człowieka: ‘Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy’ (Fides et ratio)”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.