Współpraca przy wychowaniu swych wiernych do współodpowiedzialności za dobro wspólne oraz za duchowe dziedzictwo ludzkości jest jednym z głównych zadań Kościoła katolickiego i islamu. Podkreśla to ogłoszony 12 lipca w Watykanie komunikat z 7. posiedzenia Islamsko-Katolickiego Komitetu Łączności.
Współpraca przy wychowaniu swych wiernych do współodpowiedzialności za dobro wspólne oraz za duchowe dziedzictwo ludzkości jest jednym z głównych zadań Kościoła katolickiego i islamu. Podkreśla to ogłoszony 12 lipca w Watykanie komunikat z 7. posiedzenia Islamsko-Katolickiego Komitetu Łączności, które odbyło się w Rzymie w dniach 3-4 lipca, co odpowiada 12-13. miesiąca rabi’al-Thani roku 1422 według kalendarza muzułmańskiego. Obradowano na temat „Religia a dialog cywilizacji w czasach globalizacji”.
W 7 punktach komunikat wymienia podstawowe sprawy, co do których osiągnięto porozumienie podczas obrad. Przede wszystkim potwierdzono, że „cywilizacje w swych wymiarach materialnym i technologicznym są wspólnym dziedzictwem ludzkości, dlatego też ich elementy pozytywne winny być zachowane a ich dobra dostępne dla wszystkich”. Należy je więc rozwijać i wspierać „w interesie bezpieczeństwa i dobrobytu całej społeczności ludzkiej”.
Uczestnicy obrad stwierdzili, że „wartości religijne powinny być postawowym punktem wyjścia dla ludzkości na drodze do zachowania godności ludzkiej i popierania pokojowego współistnienia między narodami oraz ochrony środowiska naturalnego”. Potwierdzono też „ważność dialogu między cywilizacjami dla wzajemnego poznania i wspólnych wysiłków na rzecz pokoju i harmonii, aby chronić ludzkość przed klęskami, ubóstwem, niewiedzą, upadkiem moralnym, rozpadem rodziny, wojnami oraz skutkami użycia broni masowej zagłady”.
Obie strony uznają znaczenie globalizacji i płynących z niej korzyści, zwracając jednocześnie uwagę na towarzyszące jej zagrożenia, uniemożliwiające osiągnięcie wspólnie uzgodnionego ładu światowego, przyjęcie sprawiedliwych kryteriów dla uzyskania dobrobytu wszystkich oraz poszanowanie religijnych i kulturalnych wartości społeczności ludzkich.
Uczestnicy obrad zobowiązali się do wspólnej pracy nad szerzeniem kultury dialogu i ducha odpowiedzialności za społeczeństwo, przeciwstawiania się konsumpcjonizmowi, ochrony godności ludzkiej i praw człowieka, zapobiegania agresji, uciskowi i niesprawiedliwości, do odrzucenia wszelkich form dyskryminacji narodów oraz do pracy nad zapewnieniem praw uchodźców, aby mogli oni wrócić do krajów pochodzenia.
Potępiono też łamanie sakralnego charakteru miejsc świętych i miejsc modlitwy, spotykane w niektórych częściach świata oraz zobowiązano się do współpracy na rzecz poszanowania i ochrony miejsc świętych.
Obradom współprzewodniczyli szefowie obu delegacji: przewodniczący Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego kard. Francis Arinze i sekretarz generalny Międzynarodowej Rady Islamskiej ds. Da’wah i Pomocy sen. Kamel asz-Szarif.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.