Kościół katolicki poparł ustawę przygotowaną przez władze stanu Massachusetts, nakazującą księżom informowanie władz o przypadkach molestowania dzieci.
Kościół katolicki poparł ustawę przygotowaną przez władze stanu Massachusetts, nakazującą księżom informowanie władz o przypadkach molestowania dzieci.
Ustawa przewiduje, że obok lekarzy, psychiatrów, pielęgniarek, dentystów, nauczycieli i opiekunów dla dzieci, także księża będą zobowiązani prawnie do udzielania władzom informacji o molestowaniu dzieci. Wyklucza ona jednak łamanie tajemnicy spowiedzi. Do tej pory kapłani nie byli objęci takim obowiązkiem.
Nowe prawo przeszło przez pierwszy etap procesu legislacyjnego, jakim jest zaakceptowanie jej przez odpowiednie komisje i czeka obecnie na ostateczne zatwierdzenie przez Zgromadzenie Stanowe.
Poparcie Kościoła dla tej ustawy, zwiększa znacznie szanse na ostateczne wprowadzenie jej w życie. Stan Massachusetts zamieszkały jest w większości przez katolików. Archidiecezja bostońska, która początkowo przeciwna była ustawie, wydała oświadczenie o jej poparciu po zapewnieniu, że prawo to nie będzie obejmowało tajemnicy spowiedzi.
Obecnie 10 stanów USA wprowadziło podobną ustawę, w której wyróżnia się między innymi księży, jako zobowiązanych do przekazywania władzom informacji o molestowaniu dzieci. W innych 17 stanach prawo nakazuje wszystkim bez wyjątku taką procedurę. Dodatkowo w 11 stanach istnieje prawo, które nie zwalnia z tego obowiązku księży, nawet w przypadku, gdy dowiedzieli się o tym przestępstwie w trakcie spowiedzi.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.