Abp Zimoń w Piekarach: wybory nie powinny pogłębić podziałów

![][1]Wybory parlamentarne nie powinny pogłębić podziałów społecznych – powiedział 19 sierpnia metropolita katowicki abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śl. Ks. arcybiskup mówił do kilkudziesięciotysięcznej rzeszy pątniczek o bezrobociu i zbliżających się wyborach parlamentarnych. [Całe wyst [1]: zdjecia/zimon1.jpg

Wybory parlamentarne nie powinny pogłębić podziałów społecznych – powiedział 19 sierpnia metropolita katowicki abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śl. Ks. arcybiskup mówił do kilkudziesięciotysięcznej rzeszy pątniczek o bezrobociu i zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Zdaniem abp. Zimonia polskim problemem numer jeden jest dziś bezrobocie. Przypomniał on słowa Jana Pawła II, który w ubiegłym roku apelował do odpowiedzialnych za kształt życia społecznego o dołożenie wszelkich starań, aby wprowadzanie słusznych reform gospodarczych dokonywało się z pożytkiem dla wszystkich, szczególnie najbiedniejszych.

Odnosząc się do zbliżających się wyborów parlamentarnych, podkreślił: “przyszłości nie buduje się jednym zrywem, ale ofiarną i uczciwą pracą, przez wiele lat. Pomyślmy o tym, szczególnie przed zbliżającymi się wyborami, zanim przy urnach powierzymy przyszłość naszej Ojczyzny i naszych rodzin nowym reprezentantom narodu”. Dodał, że źle by się stało, gdyby walka wyborcza, a potem wyniki wyborów, doprowadziły do jeszcze większych podziałów w społeczeństwie. Zdaniem górnośląskiego metropolity, solidarność społeczna nie wyklucza konkurencji poglądów, także politycznych, ale domaga się odrzucenia takich form walki politycznej, które godzą w godność człowieka i gwałcą podstawowe zasady etyczne.

Zauważył przy tym, że często słyszy się opinie, według których politycy dbają tylko o własne interesy, że chodzi im jedynie o stanowiska i stołki, że politycy kłamią. “To tak, jakby wszyscy politycy kłamali, uprawiali prywatę, dbali jedynie o swoich. A to przecież nieprawda. Nie wszyscy tak postępują” – stwierdził arcybiskup.

Zdaniem katowickiego metropolity, problemem jest to, że trudna historia wychowała nas do oporu, do protestu, do walki, a nie do zespołowego budowania wspólnej pomyślności i szacunku dla zgodnie stanowionego prawa. “Dlatego – podkreślił arcybiskup – bardzo potrzebni są ludzie, którzy naszą słabą jeszcze demokrację wesprą swą fachową myślą, dobrą wolą i uczciwą aktywnością – w sposób przydatny dla dobra wspólnego, a nie tylko dla własnych interesów. Demokracja sprawdza się tylko tam, gdzie staje się instrumentem w rękach ludzi służby” – podkreślił katowicki metropolita.

W drodze do Piekar odwiedził on robotników, prowadzących strajk głodowy w obronie miejsc pracy w Hucie Baildon. “Wzruszył mnie zwłaszcza jeden napis: “Żądamy pracy” – opowiadał arcybiskup. W telegramie do uczestniczek pielgrzymki głodujący wyrazili nadzieję, że opieka Matki Bożej Piekarskiej pozwoli na pozytywne rozwiązanie ich problemów.

Pielgrzymkowej Mszy przewodniczył bp Edward Samsel z Ełku, a kazanie wygłosił bp Gerard Kusz z Gliwic. Jego zdaniem, geniusz kobiety, jej instynkt życia polega na tym, że jest ona bardziej od mężczyzny odporna na ideologie. Widać to było w czasach ideologii komunistycznej i narodowosocjalistycznej. Teraz zadaniem kobiet jest sprzeciw wobec takich ideologicznych pomysłów, jak legalizacja związków homoseksualnych czy eksperymenty z ludzkimi embrionami. “Pięściami się świata nie zmienia, ale miłością. Dlatego wychowujcie swoje dzieci na ludzi o otwartych dłoniach i otwartych głowach” – mówił kaznodzieja.

Całe wystąpienie abp. Zimonia
«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
4°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »