W życiu społecznym zbyt często mamy do czynienia z korupcją, patrzeniem przez pryzmat partykularnych interesów na sprawy społeczne – piszą członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski w komunikacie, który zostanie odczytany w kościołach 2 września. Biskupi piszą, że “z bólem przyjęli” zawetowanie przez prezydenta ustawy o dodatku rodzinnym i odrzucenie przez Sejm zakazu handlu w niedzielę. Wzywają też
W komunikacie czytamy m. in.:
Bieda ludzka w naszej Ojczyźnie ma różne oblicza: wzrasta bezrobocie, poszerza się krąg osób dotkniętych niezawinionym ubóstwem. Nadal trudna jest walka o bezpieczeństwo w naszym kraju. W życiu społecznym zbyt często mamy do czynienia z korupcją, patrzeniem przez pryzmat partykularnych interesów na sprawy społeczne. Na te negatywne zjawiska zwracaliśmy już uwagę w naszych listach pasterskich w grudniu ubiegłego roku i w marcu bieżącego roku. W tym kontekście z bólem przyjęliśmy fakt zawetowania przez Prezydenta RP ustawy zmierzającej do poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin. Z niepokojem przyjęliśmy również decyzję Sejmu odrzucającą ograniczenie handlu w niedzielę.
Nadchodzące wybory są okazją do tego, aby powierzyć troskę o naszą Ojczyznę osobom, które nie tylko obiecują, ale będą rzeczywiście w stanie wziąć na siebie ciężar rozwiązywania nabrzmiałych problemów. Nasz kraj potrzebuje polityków, którzy będą potrafili kontynuować rozpoczęte przemiany społeczno-gospodarcze.
Dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w wyborach. Wyboru każdy musi dokonać sam, zgodnie ze swoim sumieniem. Kościół nie będzie wskazywał na jakie ugrupowanie głosować, zachęca jednak, aby wybierać tych ludzi i te partie, które w życiu
społecznym kierują się zasadami etyki chrześcijańskiej, broniąc m.in. życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, troszczą się o dobro rodziny, zwłaszcza wielodzietnej.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.