![][1]Katolicy nie mogą dokonywać wyboru polityków, którzy odrzucają Ewangelię przez zgodę na aborcję, eutanazję czy dążenia zmierzające do legalizacji związków homoseksualnych na podobieństwo małżeństwa – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w związku z wyborami parlamentarnymi. [1]: zdjecia/news/akcjakatolicka.gif
Akcja Katolicka uważa, że uczestnictwo w wyborach jest moralnym obowiązkiem dla każdego katolika.
W dokumencie czytamy m. in.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „jest konieczne, by wszyscy, stosownie do zajmowanego miejsca i odgrywanej przez siebie roli uczestniczyli w rozwoju dobra wspólnego ” (KKK 1913). Drugi Synod Plenarny mówi zaś do nas Polaków, że do udziału w polityce rozumianej jako troska o dobro wspólne powołani są wszyscy i że realizacja tego powołania jest prawem i obowiązkiem każdego człowieka (II Polski Synod Plenarny, Kościół wobec rzeczywistości politycznej, nr 4). Wyciągamy stąd wniosek, że troska o wybory parlamentarne jest także prawem i obowiązkiem Akcji Katolickiej, organizacji zrzeszającej świeckich katolików - obywateli państwa polskiego.
Z tej troski wypływa nasz pierwszy apel, który kierujemy do wszystkich katolików w Polsce. Uczestnictwo w wyborach jest moralnym obowiązkiem. „Katolicy są zobowiązani do aktywnego, odpowiedzialnego i kompetentnego uczestnictwa w kształtowaniu demokratycznego państwa prawa” (Kościół wobec rzeczywistości politycznej, nr 37). Wybory parlamentarne są zawsze, a zwłaszcza dzisiaj w czasach wielkich przemian w Polsce, istotnym wydarzeniem dla przyszłości obywateli, państwa i narodu. Polityczne, gospodarcze i społeczne trudności a także błędy popełnione podczas transformacji ustrojowej nie mogą nas zniechęcać do podstawowego udziału w polityce, jakim jest udział w wyborach. Miłość Ojczyzny, odpowiedzialna troska o jej, a więc i naszą przyszłość powinna kierować naszym postępowaniem w dniu 23 września 2001 roku.
Na prezent dla pary młodej goście chcą przeznaczyć najczęściej między 401 a 750 zł.
To opinia często powtarzana przed mającymi się dziś odbyć rozmowami pokojowymi.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
Ponad 200 operacji prenatalnych rozszczepu kręgosłupa wykonano w bytomskiej klinice.