![][1]Katolicy nie mogą dokonywać wyboru polityków, którzy odrzucają Ewangelię przez zgodę na aborcję, eutanazję czy dążenia zmierzające do legalizacji związków homoseksualnych na podobieństwo małżeństwa – czytamy w oświadczeniu wydanym przez Zarząd Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w związku z wyborami parlamentarnymi. [1]: zdjecia/news/akcjakatolicka.gif
Akcja Katolicka uważa, że uczestnictwo w wyborach jest moralnym obowiązkiem dla każdego katolika.
W dokumencie czytamy m. in.
Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że „jest konieczne, by wszyscy, stosownie do zajmowanego miejsca i odgrywanej przez siebie roli uczestniczyli w rozwoju dobra wspólnego ” (KKK 1913). Drugi Synod Plenarny mówi zaś do nas Polaków, że do udziału w polityce rozumianej jako troska o dobro wspólne powołani są wszyscy i że realizacja tego powołania jest prawem i obowiązkiem każdego człowieka (II Polski Synod Plenarny, Kościół wobec rzeczywistości politycznej, nr 4). Wyciągamy stąd wniosek, że troska o wybory parlamentarne jest także prawem i obowiązkiem Akcji Katolickiej, organizacji zrzeszającej świeckich katolików - obywateli państwa polskiego.
Z tej troski wypływa nasz pierwszy apel, który kierujemy do wszystkich katolików w Polsce. Uczestnictwo w wyborach jest moralnym obowiązkiem. „Katolicy są zobowiązani do aktywnego, odpowiedzialnego i kompetentnego uczestnictwa w kształtowaniu demokratycznego państwa prawa” (Kościół wobec rzeczywistości politycznej, nr 37). Wybory parlamentarne są zawsze, a zwłaszcza dzisiaj w czasach wielkich przemian w Polsce, istotnym wydarzeniem dla przyszłości obywateli, państwa i narodu. Polityczne, gospodarcze i społeczne trudności a także błędy popełnione podczas transformacji ustrojowej nie mogą nas zniechęcać do podstawowego udziału w polityce, jakim jest udział w wyborach. Miłość Ojczyzny, odpowiedzialna troska o jej, a więc i naszą przyszłość powinna kierować naszym postępowaniem w dniu 23 września 2001 roku.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.