Reklama

Kielce: pierwsza w Polsce świątynia ekumeniczna

![][1]Pierwszą w Polsce świątynię ekumeniczną otwarto 8 września w Kielcach. Powstała ona z inicjatywy wojewody świętokrzyskiego Wojciecha Lubawskiego, który jest katolikiem. Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczyło w niej 5 biskupów i 4 duchownych z różnych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Premiera Jerzego Buzka reprezent [1]: zdjecia/news/kielce1.gif

Reklama

Pierwszą w Polsce świątynię ekumeniczną otwarto 8 września w Kielcach. Powstała ona z inicjatywy wojewody świętokrzyskiego Wojciecha Lubawskiego, który jest katolikiem. Nabożeństwu Słowa Bożego przewodniczyło w niej 5 biskupów i 4 duchownych z różnych Kościołów chrześcijańskich zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Premiera Jerzego Buzka reprezentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Józef Płoskonka. Przybyli też parlamentarzyści, władze samorządowe Kielc i województwa oraz kielczanie różnych wyznań.

Świątynia ekumeniczna nosi imię Trójcy Świętej. Na ciemnozielonej ścianie ołtarzowej znajduje się duży złoty krzyż jerozolimski – symbol pierwszego, niepodzielonego Kościoła. Kościół Trójcy świętej zbudowany w 1837 r. w stylu klasycystycznym przez ewangelików był przez ok. 40 lat w użytkowaniu Kościoła polsko-katolickiego. Po remoncie powrócił do właścicieli, ale jako świątynia ekumeniczna.

Zdaniem biskupa rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej Kazimierza Ryczana, świątynia ta ma przede wszystkim znaczenie religijne i społeczne. Dzięki inicjatywie wojewody, chrześcijanie mogą w Kielcach wspólnie odmawiać “Ojcze nasz” w jednej świątyni, a to miejsce będzie ich jednoczyć – stwierdził.

Podczas nabożeństwa Słowa Bożego w świątyni ekumenicznej śpiewano psalmy, odmówiono nicejsko-konstantynopolskie wyznanie wiary i “Ojcze nasz”, a na znak pokoju wszyscy podali sobie ręce. Wspominano też niedawno zmarłego katolickiego biskupa pomocniczego diecezji kieleckiej Mieczysława Jaworskiego, uczestnika wielu spotkań i nabożeństw ekumenicznych.

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jan Szarek mówił w kazaniu m.in. o tym, że jeśli chrześcijanie chcą w XXI wieku, w społeczeństwie doby sekularyzacji, zabierać głos w sprawach istotnych dla egzystencji człowieka, powinni to czynić razem, składając chrześcijańskie świadectwo wiary opartej na Słowie Bożym. Bp Szarek wyraził przy tym nadzieję, że powstanie wspólnej świątyni, która stała się według niego znakiem nadziei w drodze pojednania – zachęci chrześcijan różnych wyznań do działania i zaangażowania na rzecz ruchu ekumenicznego.

Podczas modlitwy powszechnej intencje przedstawili reprezentanci poszczególnych Kościołów. Dziękowali Bogu za nowo powstałą świątynię i polecali jego inicjatora oraz wszystkich jej wykonawców. Modlono się też za Ojczyznę, młodzież, nauczycieli i katechetów. Polecano Bogu “Ziemię Świętokrzyską – ziemię Kochanowskiego, Sienkiewicza, Żeromskiego, gdzie znajdują się groby bohaterów”.

Na koniec nabożeństwa, po błogosławieństwach udzielonych osobno przez katolickiego bp. Ryczana i luterańskiego bp. Szarka, wszyscy podali sobie ręce na znak pokoju i zaśpiewali pieśń “Pod Twą obronę, Ojcze na niebie”.

Inicjator powstania świątyni wojewoda Lubawski jest przekonany, że dzięki nowo powstałej w Kielcach świątyni ekumenicznej, mieszkańcy miasta pokażą światu, że nie tylko są tolerancyjni, ale darzą się wzajemną chrześcijańską miłością, bez względu na poglądy polityczne czy narodowość.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama