![][1]Wyrazy głębokiej i serdecznej solidarności i sympatii przekazała narodowi, Kościołom i organizacjom religijnym Stanów Zjednoczonych oraz prezydentowi i innym przywódcom tego kraju Światowa Rada Kościołów (ŚRK). „Modlimy się za tych, którzy pełnią służbę ratunkową, za przywódców waszego narodu. Niech Bóg dam im odwagę i mądrość w tej strasznej godzinie. Gor [1]: zdjecia/oikumene.gif
Wyrazy głębokiej i serdecznej solidarności i sympatii przekazała narodowi, Kościołom i organizacjom religijnym Stanów Zjednoczonych oraz prezydentowi i innym przywódcom tego kraju Światowa Rada Kościołów (ŚRK). „Modlimy się za tych, którzy pełnią służbę ratunkową, za przywódców waszego narodu. Niech Bóg dam im odwagę i mądrość w tej strasznej godzinie. Gorąco modlimy się, aby był to koniec terroru i błagamy, aby jego sprawcy wyrzekli się na przyszłość wszelkich podobnych, nieludzkich aktów” – napisał sekretarz generalny ŚRK pastor dr Konrad Raiser.
W specjalnym oświadczeniu dr Raiser zapewnił, że wierni Kościołów należących do Rady modlą się za wszystkich mieszkańców USA, a zwłaszcza za ofiary tragedii, ich rodziny i bliskich. Dokument powstał na prośbę uczestników trwającego obecnie w Genewie posiedzenia Komitetu Wykonawczego ŚRK oraz w imieniu wszystkich Kościołów członkowskich – podkreślił dr Raiser.
Światowa Rada Kościołów powstała w 1948 r. jako wspólnota wyznań chrześcijańskich różnych nurtów: protestanckiego, prawosławnego, anglikańskiego i starokatolickiego. Obecnie skupia ona 342 Kościoły z ponad stu krajów, liczących łącznie ponad 400 mln wiernych. Kościół katolicki nie jest członkiem Rady, ale blisko z nią współpracuje w wielu dziedzinach, m.in. teologicznej i społecznej. Sekretarzem generalnym ŚRK, który na co dzień kieruje jej pracami, jest obecnie niemiecki pastor luterański dr Konrad Raiser, a moderatorem (przewodniczącym) Komitetu Wykonawczego, zbierającego się średnio raz w roku – ormiański katolikos-patriarcha Cylicji Aram Kesziszian.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.