Od 1 stycznia 2003 r. nie będą czynne w niedziele sklepy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, o ile prezydent podpisze nowelizację Kodeksu Pracy przyjętą 18 września przez Sejm. Kościół katolicki zdecydowanie popiera zakaz handlu w niedzielę, Konferencja Episkopatu Polski przestrzegała w specjalnym oświadczeniu, że praca w niedzielę jest narastającym problemem społecznym i poważnym zagroże
Od 1 stycznia 2003 r. nie będą czynne w niedziele sklepy zatrudniające więcej niż pięciu pracowników, o ile prezydent podpisze nowelizację Kodeksu Pracy przyjętą 18 września przez Sejm. Kościół katolicki zdecydowanie popiera zakaz handlu w niedzielę, Konferencja Episkopatu Polski przestrzegała w specjalnym oświadczeniu, że praca w niedzielę jest narastającym problemem społecznym i poważnym zagrożenie dla prawidłowego rozwoju człowieka.
Poprawkę do nowelizacji Kodeksu Pracy zakazującą pracy w niedzielę w placówkach handlowych przegłosował Senat 13 września. Przewiduje ona, że w niedzielę czynne będą sklepy i zakłady usługowe zatrudniające nie więcej niż pięciu pracowników, których działalność jest niezbędna do zaspokojenia codziennych potrzeb ludności. Jakie to będą placówki, ma określić Rada Ministrów. Senacka poprawką zajął się na swym ostatnim posiedzeniu Sejm. Za jej przyjęciem było 178 posłów, przeciwko 176, do odrzucenia zabrakło 6 głosów. Za przyjęciem poprawki opowiedziały się kluby: AWS, PSL, PIS, przeciwko: SLD, UW.
W czasie debaty sejmowej posłanka Teresa Liszcz podkreśliła, że poprawka ma na celu przede wszystkim ochronę pracowników, którzy są zmuszani do pracy w niedzielę pod groźbą utraty pracy. Chroni ona również prawo pracowników do świętowania niedzieli.
Przeciwnicy poprawki sugerowali, że spowoduje ona zwiększenie bezrobocia. Komentując te argumenty metropolita katowicki abp Damian Zimoń powiedział KAI, że twierdzenie, iż zakaz handlu w niedzielę zwiększy bezrobocie, to demagogia. – Ludzie pracują w niedzielę, bo zmuszają ich do tego pracodawcy, a nie dlatego, że chcą pracować – podkreślił.
W liście apostolskim Jana Pawła II “Dies Domini” z 31 maja 1998 r. Papież przypomina podstawowe założenia teologiczne, które leżą u podstaw świętowania niedzieli – Paschy tygodnia. Ojciec Święty podkreśla, że niedziela stanowi uobecnienie najważniejszego wydarzenia w historii świata, jakim było zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nie jest więc to tylko “koniec tygodnia” i “weekend”.
W większości krajów na zachodzie Europy obowiązuje prawny zakaz otwierania supermarketów w niedzielę.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.