Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wie
Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wierni pragną dostrzegać postawę pełną szacunku i godności” – zaznaczył Papież.
Ponadto Ojciec Święty przestrzega duchownych przed nadmierną ilością wyjaśnień i niepotrzebnym gadulstwem. Wskazuje przykład wspaniałych modlitw zawartych w mszale Piusa V a także w liturgiach wschodnich. Papież zachęca Kongregację, aby kontynuowała prace nad weryfikacją tłumaczeń tekstów liturgicznych. “Powinny one być nie tyle wyrazem twórczych innowacji, ile staranną pracą nad zachowaniem sensu tekstów oryginalnych” – napisał Ojciec Święty.
“Pierwszy i najważniejszy temat to projekt dyrektorium o pobożności ludowej” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Jorge Arturo Medina Estevez, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pytany o tematykę obrad. Kardynał poinformował, że wprowadzenia w to zagadnienie dokonał arcybiskup Meksyku kard. Norberto Rivera. Wśród innych zagadnień podejmowanych przez Kongregację kard. Estevez wymienił m.in.: rozpatrzenie prośby niektórych episkopatów o przeniesienie momentu przekazywania znaku pokoju a także dodanie w modlitwach eucharystycznych aklamacji wiernych, w celu ich lepszego udziału we Mszy św.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.