Papież o liturgii: nie redukować!

Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wie

Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wierni pragną dostrzegać postawę pełną szacunku i godności” – zaznaczył Papież.

Ponadto Ojciec Święty przestrzega duchownych przed nadmierną ilością wyjaśnień i niepotrzebnym gadulstwem. Wskazuje przykład wspaniałych modlitw zawartych w mszale Piusa V a także w liturgiach wschodnich. Papież zachęca Kongregację, aby kontynuowała prace nad weryfikacją tłumaczeń tekstów liturgicznych. “Powinny one być nie tyle wyrazem twórczych innowacji, ile staranną pracą nad zachowaniem sensu tekstów oryginalnych” – napisał Ojciec Święty.

“Pierwszy i najważniejszy temat to projekt dyrektorium o pobożności ludowej” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Jorge Arturo Medina Estevez, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pytany o tematykę obrad. Kardynał poinformował, że wprowadzenia w to zagadnienie dokonał arcybiskup Meksyku kard. Norberto Rivera. Wśród innych zagadnień podejmowanych przez Kongregację kard. Estevez wymienił m.in.: rozpatrzenie prośby niektórych episkopatów o przeniesienie momentu przekazywania znaku pokoju a także dodanie w modlitwach eucharystycznych aklamacji wiernych, w celu ich lepszego udziału we Mszy św.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
-3°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-2°C Niedziela
noc
wiecej »