Papież o liturgii: nie redukować!

Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wie

Liturgia nie może być redukowana do wymiaru estetycznego, czy narzędzia w działaniach pedagogicznych albo ekumenicznych – przestrzega Jan Paweł II w posłaniu do uczestników zgromadzenia plenarnego watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. “Sprawowanie świętych tajemnic jest nade wszystko wychwalaniem najwyższego majestatu Boga, dlatego w zachowaniu kapłanów i diakonów wierni pragną dostrzegać postawę pełną szacunku i godności” – zaznaczył Papież.

Ponadto Ojciec Święty przestrzega duchownych przed nadmierną ilością wyjaśnień i niepotrzebnym gadulstwem. Wskazuje przykład wspaniałych modlitw zawartych w mszale Piusa V a także w liturgiach wschodnich. Papież zachęca Kongregację, aby kontynuowała prace nad weryfikacją tłumaczeń tekstów liturgicznych. “Powinny one być nie tyle wyrazem twórczych innowacji, ile staranną pracą nad zachowaniem sensu tekstów oryginalnych” – napisał Ojciec Święty.

“Pierwszy i najważniejszy temat to projekt dyrektorium o pobożności ludowej” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Jorge Arturo Medina Estevez, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, pytany o tematykę obrad. Kardynał poinformował, że wprowadzenia w to zagadnienie dokonał arcybiskup Meksyku kard. Norberto Rivera. Wśród innych zagadnień podejmowanych przez Kongregację kard. Estevez wymienił m.in.: rozpatrzenie prośby niektórych episkopatów o przeniesienie momentu przekazywania znaku pokoju a także dodanie w modlitwach eucharystycznych aklamacji wiernych, w celu ich lepszego udziału we Mszy św.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
20°C Wtorek
rano
24°C Wtorek
dzień
25°C Wtorek
wieczór
22°C Środa
noc
wiecej »