Wspólne oświadczenie społeczności religijnych USA nt. problemu terroryzmu

Duchowi przywódcy religii i Kościołów USA zaapelowali 1 października do społeczeństwa amerykańskiego o głęboką moralną refleksję po tragicznych wydarzeniach 11 września. Tekst wspólnego oświadczenia nosi tytuł „Nie dajmy im cieszyć się zwycięstwem - religijna odpowiedź na terroryzm”. Podpisali się pod nim przedstawiciele prawie wszystkich wyznań: rzymscy katolicy, ewangelicy, prawosławni, protesta

Duchowi przywódcy religii i Kościołów USA zaapelowali 1 października do społeczeństwa amerykańskiego o głęboką moralną refleksję po tragicznych wydarzeniach 11 września. Tekst wspólnego oświadczenia nosi tytuł „Nie dajmy im cieszyć się zwycięstwem - religijna odpowiedź na terroryzm”. Podpisali się pod nim przedstawiciele prawie wszystkich wyznań: rzymscy katolicy, ewangelicy, prawosławni, protestanci oraz muzułmanie i żydzi. Kościół katolicki reprezentował ks.William Fay, sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich w USA.

Oświadczenie mówi o wspólnych celach Kościołów w obliczu tragedii, która dotknęła “każdą, bez wyjątku społeczność w Ameryce”. Podkreśla się w nim potrzebę niesienia pociechy i wsparcia ludziom, których pośrednio lub bezpośrednio dotknął dramat 11 września. “Nasze świątynie, nasze domy wiary powinny stać się publicznymi miejscami modlitw, rozważań, leczenia ran i przebaczenia” – stwierdza oświadczenie.

Mówi ono też o konieczności ukarania winnych. “W imię Boga, żądamy, aby złoczyńcy zostali znalezieni i doprowadzeni przed oblicze sprawiedliwości. Nie mogą oni ujść odpowiedzialności za swoje czyny. Nie wolno jednak działać nierozważnie, w sposób, który może spowodować śmierć jeszcze większej liczby niewinnych ludzi. Modlić się będziemy za prezydenta i członków kongresu, aby szukali mądrości w Bogu, podejmując decyzję o właściwej odpowiedzi na atak”– napisali duchowni.

Przedstawiciele Kościołów USA obawiają się psychozy strachu po zamachach terrorystycznych. “Terroryści pokazali nam swoją wizję świata, w którym podejrzenia i niesprawiedliwość są źródłem strachu, powodującego psychozę zemsty, nawet na zupełnie niewinnych” - podkreślili. “Wszczepiając strach w nasze serca, terroryści muszą czuć się zwycięsko. Nie dajmy, więc im się cieszyć zwycięstwem, nie akceptujmy świata, jaki chcą zbudować” – dodali.

Aby zrozumieć istotę wspólnego życia w pokoju, które jest jedną z największych wartości religijnych niezależnie od wyznawanej wiary, należy zbliżyć się do Boga, stwierdzili zgodnie przedstawiciele różnych wyznań.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
18°C Środa
rano
23°C Środa
dzień
24°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
wiecej »