![][1]Za "historyczną konieczność" uznał Prymas Polski kard. Józef Glemp wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. W rozmowie z polskimi dziennikarzami przebywający obecnie z dwudniową prywatną wizytą w Brukseli ks. Prymas powiedział 18 listopada, że "jest jeszcze wiele spraw do uregulowania i od tego mamy specjalistów od negocjacji, ale samo wejście [1]: zdjecia/glemp2.gif
Za "historyczną konieczność" uznał Prymas Polski kard. Józef Glemp wstąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. W rozmowie z polskimi dziennikarzami przebywający obecnie z dwudniową prywatną wizytą w Brukseli ks. Prymas powiedział 18 listopada, że "jest jeszcze wiele spraw do uregulowania i od tego mamy specjalistów od negocjacji, ale samo wejście do Unii jest procesem historycznym".
Przypomniał przy tym wcześniejsze, sięgające przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia, wysiłki na rzecz jednoczenia naszego kontynentu, "począwszy od Karola Wielkiego" na Zachodzie a Bolesława Chrobrego i św. Wojciecha u nas. Podkreślił też, że dużą rolę do odegrania ma tutaj Kościół "jako czynnik umacniający to, czego trochę brak w ekonomii, jako to spoiwo duchowe".
Kard. Glemp przybył do stolicy Belgii na zaproszenie arcybiskupa-metropolity tego miejsca kard. Godfrieda Danneelsa w sobotę 17 listopada. Spotkał się tam m.in. z miejscową Polonią, dla której wieczorem tegoż dnia wygłosił wykład o Prymasie Tysiąclecia kard. Stefanie Wyszyńskim. W niedzielę 18 bm. odprawił Mszę św. dla Polaków i spotkał się z komisarzem UE ds. jej rozszerzenia Günterem Verheugenem. Właśnie po rozmowie z nim kard. Glemp powiedział dziennikarzom o "dziejowej konieczności" wstąpienia Polski do Unii.
Również komisarz w swej wypowiedzi dla prasy podkreślał ważną rolę Kościoła w procesie jednoczenia się naszego kontynentu. Nawiązując do wypowiadanych w Polsce obaw przed wejściem do UE, o których wspominał mu ks. Prymas, Verheugen potwierdził opinię swego polskiego rozmówcy, że lęki te biorą się głównie z nieznajomości rzeczy. "Strach ten ma bardzo często charakter czysto emocjonalny, a nie racjonalny" - powiedział. Komisarz zwrócił uwagę, że rolą takiej instytucji jak Kościół, która cieszy się zaufaniem społecznym, jest wyjaśnianie ludziom, że "nie mają się czego obawiać, a Unia Europejska nie jest ich wrogiem ani zagrożeniem, ale przeciwnie - wstąpienie do niej pociąga za sobą wiele korzyści" dla gospodarki i rozwiązania różnych problemów społecznych.
Ks. Prymas wraca do Polski w poniedziałek 19 bm.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.